Becsey Zsolt felhívta a figyelmet, hogy Magyarországgal ellentétben több új tagállam már most megfelel a jegybankok függetlenségi feltételeinek, mind jogi-szervezeti, mind személyes, mind pedig pénzügyi szempontból. Magyarország esetében viszont az új konvergencia-jelentés már az eddigi helyzet elemzése alapján is aggályosnak tartja, hogy az Igazságügyi Minisztériumnak lehetősége van felülbírálni a jegybankot érintő egyes jogszabályokat. A jelentés kifogásolja annak módját is, ahogyan a Monetáris Tanács tagjai Magyarországon eltávolíthatók hivatalukból - tette hozzá a fideszes EP-képviselő.
Mint mondta, a magyar jegybanktörvény módosítására tett múlt heti javaslat drámaian megy szembe az uniós elvekkel és gyakorlattal. Emlékeztetett, hogy a kormány elmulasztotta a Szerződésben előírt konzultációt az Európai Bizottsággal és az Európai Központi Bankkal, jóllehet ezt az eurozónába törekvő tagállamként nem hagyhatta volna figyelmen kívül. Aggályos az is, hogy Magyarországon törvénymódosítással készülnek megfosztani hivataluktól az MNB fő döntéshozó testületének tagjait, akkor, amikor e tagok hivatali idejének biztonságáról, valamint a bírói felülvizsgálathoz való jogukról mind az uniós Szerződés, mind az Európai Központi Bank statútuma kifejezetten intézkedik - tette hozzá Becsey Zsolt.
Emlékezetes, hogy a csatlakozási tárgyalásokat a Magyar Nemzeti Bank függetlenségének megerősítésével zártuk le. Magyarország tehát a jegybanktörvény tervezett módosításával nemcsak az eurokonvergencia követelményeivel és az európai gyakorlattal kerül szembe, hanem eddigi hagyományaival is, amennyiben nem csökkenti, hanem növeli a kormány befolyását az MNB döntéshozó testületére.
Becsey Zsolt felhívta a figyelmet, hogy a törvénymódosítás hatása a piac destabilizálódása, a befektetői bizalom megroppanása lehet, de elképzelhető egy forint ellen indított újabb spekulációs roham is.
Becsey Zsolt hangsúlyozta, hogy a mostani konvergencia-jelentés éles fényt vet a magyar gazdaság rossz állapotára: egyetlen feltételt sem teljesítettünk, az államháztartási hiány az idén elért a lélektanilag is kritikus 60 százalékhoz, a deficit-csökkenésről pedig kiderült, hogy lassúbb a kormány által leírtnál. Mint mondta, a statisztikák kozmetikázása helyett, itt az ideje a hiány csökkentésével foglalkozni.
MTI - fideszfrakcio.hu