Az Európai Parlament néppárti frakciója úgy véli, hogy "az ország megítélése az európai uniós intézményekben az elmúlt hetekben jelentős mértékben romlott" - mondta Szájer József, hozzátéve: Magyarország háromszor is szégyenpadra került az utóbbi időben.
"Még most is köszörülik a nyelvüket az újságírók Gyurcsány Ferencen és kormányán, most legutóbb éppen a Haladó kormányzás című konferenciával összefüggésben" - hangsúlyozta.
Szájer József elmondása szerint Magyarország Kovács László biztosjelölt meghallgatása miatt sem "került fel a dicsőségtáblára". Ennek kapcsán megemlítette, hogy a Wall Street Journal európai kiadásának legújabb száma címoldalon foglalkozik azokkal a biztos-jelöltekkel, "akikkel kapcsolatban Európa szerte kifogásokat fogalmaztak meg".
Szájer József szóbahozta azt a jelentést is, amelyet az Európai Központi Bank adott ki, az euróövezethez való csatlakozásban történő előrehaladással kapcsolatban. A képviselő úgy véli, hogy a jelentés azt a Fidesz által korábban már többször is hangoztatott nézetet erősíti meg, miszerint Magyarország az elmúlt két és fél évben az euróövezethez való csatlakozáshoz szükséges feltételek tekintetében nem előrehaladt, hanem hátra lépett a teljesítésben"
A néppárti politikus nehezményezte, hogy az öt kritérium alapján kiadott értékelésben a tizenegy ország közül Magyarország a tizenegyedik helyen szerepel.
A politikus megfogalmazása szerint "alapvető magyar nemzeti érdek volna", a kritériumok teljesítése, mert - mint megjegyezte - "minden magyar állampolgárnak az az érdeke, hogy a költségvetési hiány növekedése ne okozzon inflációt".
A Fidesz európai parlamenti politikusa szólt arról is, hogy "a három, Magyarország megítélését jelentősen rontó esemény után egy negyedik csapás is érhet bennünket". Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke korábban ugyanis azt közölte, hogy az EKB kormányzó tanácsa nyilatkozatban készül tiltakozni a magyar jegybanki törvény módosítása miatt - fejtette ki.
"Senki nem mondhatja, hogy ennek a törvényjavaslatnak az indoka az lenne, hogy az európai uniós jogharmonizációban szeretnének előrébb lépni" - jelentette ki. Hozzátette: "Egyértelműen és pőrén az a szándék, hogy a kormányzat a nemzeti bank fölött megteremtse a saját kontrollját és ilyen módon a magyar független jegybankpolitika megszűnjön"
Szájer József felhívta a kormányt, "amely ez idáig a szocialista képviselők háta mögé bújva próbálta ezt a jegybankellenes (...) intézményt bevezetni", hogy vonja vissza a javaslatot.
fideszfrakcio.hu