Figyelmesebb nézők szemét bántotta csak az apró udvariatlanság, amelyet a bátor és lendületes kormányfő követett el, megszegve ezzel nem csak a diplomáciai protokoll, hanem az illendőség írott és íratlan szabályait is.
Történt ugyanis, hogy miután az asztal köré gyűltek az érintett felek - ki-ki a maga kabinetfőnökével az oldalán -,
Gyurcsány Ferenc azon nyomban, a szó szoros értelmében lazán lehuppant székébe,
amit egy elegáns mozdulattal rögtön maga alá húzott. Veres János kabinetfőnök is követte volna e nemes gesztust, de amint felpillantott a lendületből - mellyel ő is épp "huppanófélben" volt - érzékelni vélte, hogy a köztársasági elnök arra vár, hogy hellyel kínálhassa vendégeit. Így a kabinetfőnök újfent felegyenesedett, majd Mádl Ferenc udvarias intésére - mellyel Veres felé mutatott -, leült Gyurcsány baljára. Vendéglátóként ezt követően Mádl Ferenc is elfoglalta helyét az aszalnál. Az egész esetet Gyurcsány Ferenc
egy laza csuklómozdulattal intézte el.
A viselkedéskultúra egyik neves hazai képviselője, a diplomáciai protokoll parlamenti szakértője, Ottlik Károly több kötetében is segítséget nyújt az illemtan hiányosságaival küzdőknek. Tanulmányai egyetemeken és főiskolákon tankönyvek vagy kötelező olvasmányok, de legutóbbi kötete kifejezetten a parlamenti és önkormányzati képviselőknek szól a protokoll és a viselkedéskultúra e területen alkalmazott szabályait taglalva, melyet - ez esetben nem mellesleg - minden honatya és miniszter rendelkezésére ingyen bocsátott az Országgyűlés Hivatala.
A szakember szerint egy ilyen jellegű látogatás alkalmával maga a köztársasági elnök tiszteli meg vendégeit azzal, hogy személyesen fogadja őket. Ez esetben ez egy nemes gesztus, hiszen a miniszterelnöki rang is hasonlóképpen kirívóan magas a diplomácia hierarchiájában. Ezt követően a vendéglátó - miután kézfogással üdvözli vendégeit - végigkíséri őket, majd amikor a tárgyalóasztal mellé érnek, szintén ő kínálja hellyel látogatóit, méghozzá úgy, hogy
jobb kezével feléjük, illetve a nekik szánt szék felé int.
Ez a házigazda kötelessége, amit száz százalékosan kell tudni. Ahogyan egy miniszterelnöknek is tudnia kellene, hogy miként viselkedjen egy ilyen eseményen - de ha mégsem tudja,
legalább az idősebbeknek kijáró tisztelet révén illett volna megvárnia Gyurcsánynak, hogy Mádl Ferenc miként cselekszik.
Ha ez külföldön történik meg, egy egész világ röhöghetett volna rajtunk, mint amikor Medgyessy felesége fittyet hányva az illendőségre, cigarettára gyújtott a Nobel-díj átadásának ünnepélyes pillanataiban.
Ottlik Károly szerint nem főben járó bűn, ha valaki nem ismeri egy másik nemzet szokásait, vagy kénytelen megvárni miként fogyasztják vendéglátói az általa ismeretlen ételt, ahelyett, hogy önálló próbálkozásba kezdene. Az sem szégyen, ha egy politikusnak vannak hiányosságai a diplomáciai protokoll területén, feltéve, hogy egy-egy esemény előtt nem restell segítséget kérni az arra hivatott szakembertől.
Magyarországon persze eltelt jó néhány olyan esztendő, mialatt
a politikusoknak - vagy nevezzük őket inkább pártfunkcionáriusoknak -
szinte minden megengedett volt, s éltek is a lehetősséggel hatalmukat fitogtatva ezzel. De ne feledjük, tizenöt éve magára valamit is adó politikus igyekszik tájékozott lenni a protokoll terén, amit az ország polgárai joggal várnak el, főleg egy miniszterelnöktől, akinek nem csak a köztársasági elnök, de a választópolgárok előtt is illene alázatosan viselkednie.
Ajánljuk tehát jó szívvel Gyurcsány Ferenc figyelmébe is Ottlik Károly kis könyvecskéjét. Valószínűleg az ő fiókjainak valamelyikében is ott lapul az ingyenes kiadvány, melyet
Szili Katalin, az országgyűlés elnöke a következő szavakkal - jó szívvel - ajánl minden politikus figyelmébe:
"El kell sajátítanunk az illemről, az etikettről, a protokollról, vagyis az európai jómodorról mindazt, ami ahhoz kell, hogy elfogadjanak bennünket. Meg kell ismernünk a viselkedési szabályok korlátait és tereit, hogy ama bizonyos "művelt nyugat" minden szempontból be is fogadjon bennünket. Ehhez pedig valóban nélkülözhetetlen segítséget nyújt e kötet."
***
"Az illedelmesség a viselkedésnek az a művészetté emelt foka, amellyel valaki tiszteletet ébreszt (...) Az illedelmesség hiánya az illetlenség. Az illetlenség a "legjobb családban" is előfordul, de az effajta magatartást nem engedheti meg magának az a közszereplő, akinek fontos az elvei és eszméi melletti kiállás és az általa képviselt csoport, szélesebb értelemben a társadalom erre adott válasza, véleménye" - írta Ottlik Károly a Parlamenti-önkormányzati protokoll és viselkedéskultúra című könyvében.
fideszfrakcio.hu