Szeretettel köszöntöm a Bocskai Rádió mikrofonja előtt Orbán Viktor urat, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség elnökét, az 1998 és 2002 közötti időszak magyarországi miniszterelnökét. Kedves Elnök úr, hosszú várakozás után, igen rövid időre érkezett Clevelandbe, szeretném, ha beszélne idejövetelének és meghívásának körülményeiről...
Engedje meg, hogy én is tisztelettel köszöntsem a Bocskai Rádió hallgatóit, mindannyiuknak sok erőt és jó egészséget kívánjak a rádió hullámhosszain keresztül is, persze elsősorban a magyaroknak, gondolom, ők hallgatnak bennünket. Nos, a magyarok egyik legnagyobb nemzeti ünnepe, az október 23-i '56-os magyar forradalom közös megünneplése okán érkeztem ide Clevelandbe, miután Böjtös László tiszteletbeli konzul úr volt olyan kedves és az itteni magyarok nevében meghívott. Régi adósságomat törlesztem, sokszor hívtak már az itt élő magyarok különböző alkalmakkor, és én sohasem tudtam jönni. Részben, mert kormányzati teendők nyomták a vállamat; részben, olyan erős sodrása van a magyar belpolitikának, hogy az ember nem meri 2-3 napnál hosszabb időre kitenni a lábát az országból, mert mire hazamegy, minden megváltozhat, kormányok jönnek-mennek, a baloldal vajúdik, új embereket dob a felszínre, és nekünk, magyaroknak - mármint a polgári nemzeti keresztény értékeket valló magyaroknak is - alkalmazkodnunk kell ehhez a helyzethez. Két népszavazás is lesz Magyarországon, az egyik a kórházak magánkézbe adásának ügyében kérdezi meg az emberek véleményét, a másik pedig a kettős állampolgárság ügyében, mely érinthet jó néhány Amerikában élő magyart is, és érinti a Kárpád-medencei nagy tömbben élő magyar kisebbségeket is. Ebből is gondolhatják a tisztelt hallgatók, hogy élénk élet folyik odahaza Magyarországon.
Elnök úr, említette a kettős állampolgárságot, amit a Magyarok Világszövetsége hónapokkal ezelőtt kezdeményezett, és több százezer aláírás is összegyűlt annak érdekében, hogy a népszavazást megtartsák. Megjegyzem, itt Clevelandban is több mint ezer aláírást gyűjtöttek az aktivisták. A polgári köröket tudja-e a Fidesz mozgósítani, tudván, hogy a polgári köröket a Fidesz hozta létre és tartja életben?
Természetesen a polgári köröket arra fogjuk buzdítani - mint a magyar közélet legszervezettebb erejét -, hogy vegyenek részt ebben a kampányban, sőt, nagyon számítunk arra, hogy az ő segítségükkel tudjuk elérni az embereket. A polgári köröknek éppen az az értelme, hogy ne legyen Magyarországon egyetlen olyan ember se - legyen szó a legutolsó falu legszélső házáról -, akihez nem kopogtat be valaki és mondja azt, hogy kedves barátom: hallottál-e arról, hogy most fontos döntésre készülünk, te mit gondolsz? Ha velünk vagy, gyere te is! A polgári körök ilyen értelemben behálózzák - mint ahogy az emberi testet az érhálózat - Magyarország teljes közéletét, legalábbis így kellene, hogy legyen. Nem állítom, hogy már száz százalékig elvégeztük ezt a munkát, de jó úton haladunk. A kettős állampolgárságról szóló népszavazásnak nagy jelentősége van, hiszen - túl a jogi következményeken - egy fontos jelzést küldhetünk a határon túli magyaroknak. Azt, hogy Trianon után most már több mint nyolcvan esztendővel igényt tartunk-e még arra mi, magyarországi magyarok, hogy lélekben, és ha lehet, kultúrában is, gazdaságban is, később persze majd a közéletben és a politikában is, egy közösséghez, ugyanahhoz a magyar nemzethez tartozzunk. Vagy a magyarországi magyarok esetleg el akarják határolni magukat a többi nemzettesttől, nemzetrésztől. Ez a nagy tétje a választásnak, és nagyon remélem, hogy nem hibázunk, és nem fognak a magyarországi magyarok rossz üzenetet küldeni a világban élő magyarságnak, hanem megerősítik őket abban az elkötelezettségükben, hogy akárhova vetett is bennünket a sors a XX. század során, magyarnak megmaradni jó dolog. Sőt, nemcsak jó dolog, hanem reményeink szerint a jövőben hasznos dolog is, mert a világ egyik gazdag, jómódú, emelkedőfélben lévő nemzetével ápolgatja így kapcsolatait.
Azt nyugodtan állíthatom, hogy sokan állnak Ön mögött mind Magyarországon, mind a határon túl, de van egy olyan nyomás a baloldali sajtó részéről, amivel szembe kell nézni. Nem szeretjük a címkézést, hogy jobb- és baloldal, de jobboldali sajtóorgánum a Magyar Nemzeten és a Demokratán kívül szinte alig van. Hogy tudnak ezzel megküzdeni?
A jobboldali magyar sajtó ereje abban van, hogy az emberek Magyarországon is olyanok, mint itt Amerikában, igényük van az egyenes beszédre, és szomjúság van bennük az igazság iránt. Tehát amíg az emberekből nem sikerül kiölni azt a hajlamot, hogy őszinte szembesülést várjanak el a sajtótól és a valóságtól, amíg az emberekből az érdeklődés csirája nem veszik ki, egészen addig a jobboldali sajtónak jók az esélyei Magyarországon. Nézze meg, valóban az Ön által elmondott egyenlőtlen küzdelemben jogtalan hátratételektől sújtva mégiscsak a legolvasottabb a legkeresettebb nyilvánossági fórumok a jobboldali fórumok, legyen szó internetről, hetilapról, napilapról vagy lassan most már televízióról is. Tehát én azt hiszem, hogy a jobboldalnak nem kell megijednie, a jobboldal ereje - legalábbis Közép-Európában - sohasem a pénzből és befolyásból származott, hanem az emberek tömegének értékrendjéből, az egymást segíteni képes, hasonló módon gondolkodó emberek közösségi tudatából jött létre. Ez tartja fenn most is a magyar polgári sajtót.
Az internet megjelenése forradalmi változásokat hozott a hírközlésben, és ennek sok előnye származik a javunkra is. Azt, hogy Ön itt van Clevelandben, pillanatok alatt megtudják Magyarországon, és az otthoni híreket is naprakészen megkapjuk. Fontosnak tartom, hogy szó essen arról, hogy Ön ma délután a Szent Imre templomban az '56-os megemlékezést fogja tartani, ezt azért kell közölnöm hallgatóinkkal, mert nagyon sok az idős, beteg ember, aki ágyhoz van kötve, és nem tudja Önt személyesen meghallgatni. Kérem, erről a megemlékezésről szóljon pár szót...
Szeretném elmondani a magyaroknak, hogy azon túl, hogy fejet hajtunk az '56-os forradalom hőseinek emléke előtt, egy kicsit felemeljük a lelkünket is, mert arra emlékezünk, hogy 1956-ban Magyarország példát adott a világnak, magyar példa a szabadságszeretet példája volt, az év emberének itt Amerikában a magyar forradalmárt választották 1957-ben. Tehát túl azon, hogy fejet hajtunk elődeink, az itt, Clevelandben is nagy számban található idősebb nemzedék hősies helytállása előtt, a jövőről is szeretnék szólni, és biztatni is szeretném az itt élő magyarokat. Arról szeretnék beszélni, hogy az emigráció kora lejárt, most már nem emigrációról, hanem világmagyarságról, sőt lassacskán világnemzetről beszélünk, és nekünk az a célunk, hogy úgy megszervezzük a világban élő magyarok közösségét, hogy Buenos Aires-től Sydneyn keresztül Clevelanden át Kolozsvárig mindenkinek módja legyen - függetlenül attól, hogy hol él, ehhez a nagy, egységes magyar világnemzethez tartozni. Olyan információáramlást, világsajtót, olyan kapcsolattartási rendszereket szeretnénk kiépíteni, hogy egy-egy nagy közös vállalkozásban - amely reményeink szerint majd mindig kiérdemli a világ elismerését is - részt tudjanak venni a világ szétszórtságában élő magyarok, beleértve azokat a fiatalabb magyarokat is, akik egyébként második-harmadik generációs magyarok, és esetleg már magyarul sem beszélnek. Valószínűleg angol nyelven is szervezni kell a magyar nemzetet; a magyar nemzetnek van egy ősi nyelve, ez a magyar, és van egy-két új nyelve is, Amerikában a magyarok új nyelve az angol.
Ezek nagyon biztató szavak, és szeretném elmondani, Elnök úr, hogy sokan Önben látják azt az embert, azt a személyt, aki képes továbbvinni ezt a vonalat, ezt a nemzeti érzést, ami most háttérbe szorult Magyarországon. Elképzelhető, hogy két év múlva a választásokon ismét Önt üdvözölhetjük, mint Magyarország miniszterelnökét?
Nézze, teszem a dolgomat, ahhoz a szerencsésebb nemzedékhez tartozom már Magyarországon, akinek nem kellett felnőtt fejjel belenőnie a szocializmusba és megkötni azokat a kompromisszumokat, amelyek megnyomorítottak nagyon sok nemzedéket az előttünk járó évtizedekben. Azt hiszem, úgy alakult a személyes sorsom, hogy 1989-től kezdve Nagy Imre és az '56-os forradalom hőseinek újratemetése óta az ország érdekében, a nemzet egysége érdekében, a nemzeti polgári és keresztény értékek megerősödése, a régi Magyarország modern formában való újjászületése érdekében dolgozom.
Minden hősies póz nélkül, higgadtan, nyugodtan, napi sok órában dolgozom, ezért az amerikai magyarok, akik hasonlóképpen gondolkodnak, úgy, ahogy eddig, a jövőben is számíthatnak rám - én is számítok rájuk, ha kitüntetnek a bizalmukkal, majd igyekszem azt megszolgálni.
Elnök úr, köszönöm szépen az interjút a Bocskai rádió hallgatói nevében, ami talán kicsit rövidre sikerült, de köszönöm, hogy szakított ránk időt. További életéhez és munkájához jó egészséget és sok sikert kívánok.
Köszönöm szépen, azzal vigasztaljuk a hallgatókat, hogy sok beszédnek sok az alja, ez egy rövid interjú volt, reméljük ennek nem lesz sok alja.
(Elhangzott 2004. október 24-én a clevelandi Bocskai Rádióban)
Riporter: Kádár Dániel
Forrás: Világszövetség Erdélyi Társasága
hirtv.hu - fideszfrakcio.hu