Az egyház három intézményi példával támasztja alá keddi állásfoglalását, amely szerint a jövő évi költségvetés minden közintézményt egyformán sújt, különösen a közoktatási intézmények működését veszélyezteti, a fenntartó személyétől függetlenül. Magyar Bálint oktatási miniszter hétfőn nyilatkozott arról, hogy a jövő évtől a tárca "közelíteni" szeretné az önkormányzati és egyházi iskolába járó diákok utáni normatívákat. A tervezett változtatásokat a katolikus és az evangélikus egyház is kifogásolta. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára, Veres András a múlt héten bejelentette: a Magyar Katolikus Egyház az Alkotmánybírósághoz fordul, ha az Országgyűlés a jövő évi költségvetési törvény jelenlegi tervezetét fogadja el.
A református zsinat kommunikációs szolgálata csütörtökön - a reformáció emléknapja és a református iskolák hétvégi találkozója előtt - közzé tett összegzésében azt írja: a költségvetés 868 millió és 1 milliárd 74 millió forint közötti összeg kivonását jelenti a református közoktatásból. Az alapnormatívák szétbontása és az egyházi intézményektől történő megvonása az óvodai nevelést, valamint az alsó és felső tagozatos iskolai oktatást tekintve összesen több mint 260 millió forint, míg a közoktatási kiegészítő támogatás csökkenése hozzávetőlegesen 608 millió és 814 millió forint közti visszaesést eredményez - állapítja meg egy-egy meg nem nevezett általános iskola, középiskola és alapfokú művészeti iskola példája alapján.
Az összegzés szerint az általános iskola esetében az állami támogatás több mint 13 százalékos, reálértéken pedig további 10 százalékos csökkenésével kell számolni. Az intézmény most épül ki. Nem tartható fenn a 2005-ös költségvetés normatíváival - mutat rá az egyház. A középiskolát illetően 2 százalékos, reálértéken további 10 százalékos visszaesést állapítanak meg. Az alapfokú művészeti iskola tekintetében az állami támogatás csökkenése az egyház közlése szerint 51,3 százalékos, illetve reálértéken ennél 10 százalékkal nagyobb mértékű. Az intézményt január 1-jével be kell zárni, de ezt a törvény nem engedi. Egyházunknak ez esetben 12,3 millió forintjába kerül a nyári szünetig szóló üzemeltetés - áll az összegzésben, amely szerint a másik megoldás, hogy a tanulók havonta 7.700 forintot fizetnek tandíjként az oktatás tíz hónapjára.
MTI - fideszfrakcio.hu