Üzleti értelemben, hungarikumként a paprika volt a legjobban eladható közülük. Legalábbis eddig. Most bizonyos üzleti érdekek és politikai sumákolások miatt, valamint egy posztjára alkalmatlan földművelésügyi miniszter felelőtlenségéből erről már csak múlt időben beszélhetünk.
"Semmiféle egészségkárosodással nem kell számolniuk azoknak, akik a megengedettnél nagyobb aflatoxin- vagy ohratoxin-tartalmú fűszerpaprikát fogyasztanak, ennek ellenére (...) a lakosság inkább ne használja az otthon található fűszerpaprikát" - jelent meg pár hete a tiszti főorvosi közlemény. És ezernyi háziasszony kezében állt meg ettől a fakanál; halászlét, gulyást kóstolgató férfiak szájában vált furcsa ízűvé az étel. Való igaz, már a paprikánk se jó, s ha sokat ettünk belőle, akár májrákunk is lehet tőle...
A szennyezett fűszerpaprikából külföldre is került, az Európai Unió gyorsriasztású információs rendszerén keresztül érkezett olyan jelentés, hogy a határértéket meghaladó ohratoxin-tartalmú magyar termék került forgalomba. Ezt a hazai esettől teljesen függetlenül vették észre, és itt ennél a mozzanatnál érdemes egy kicsit elidőzni. Bár az illetékesek igyekeztek közölni: a felelősség a hazai gyártókat és forgalomba hozókat terheli, mégis elgondolkoztató, hogyan maradhatott titokban az, hogy mérgező lehet a magyar paprikapor, s az illetékes miniszter miért nem tett semmit a probléma súlyosbodásának megakadályozásáért.
A Kalocsai Fűszerpaprika Rt. vezérigazgatója egyenesen odáig ment, hogy azt merte mondani a köztelevízióban: azért keverték be a szennyezett importpaprikát a magyar termésbe, mert "30 év óta a legkevesebb termett, és már július-augusztusban nem lett volna magyar paprika a közforgalomban". Magyarán: tudva tudván mérgezték az embereket a nagyobb üzleti haszon érdekében.
A fűszerpaprika-botrány akár egy évvel ezelőtt is kipattanhatott volna, tavaly szeptemberben ugyanis egy honatya parlamenti felszólalásában megkérdezte: mennyi Dél-Amerikából származó paprikára adtak ki importengedélyt, és igaz-e, hogy az ott termett paprika nagyobb kockázati értékkel bír, mint az európai termék, ugyanis a trópusi éghajlat kedvez a mérgező penészgombák elszaporodásának. A kérdésre Németh Imre akkor úgy válaszolt, hogy az évente öt-hatezer hektár hazai területen megtermelt csöves fűszerpaprikából nyolc-tízezer tonna őrleményt állítunk elő, ebből 3,5-4 ezer tonna őrleményt a hazai piacon, mintegy ötezer tonnát exportpiacainkon értékesítünk, s ha kevés a paprikánk, akkor importálnunk kell. Ezután egy évnek kellett eltelnie, míg egyes információk szerint az aflatoxinnal szennyezett paprikával kapcsolatban az országos főállatorvos szeptember 13-án országos vizsgálatot rendelt el, s ennek eredményei október első napjaira rendelkezésre álltak. Mégsem történt semmi sem! A sajtó kellett hozzá, hogy október végére tanúkihallgatások, házkutatások, okirat-lefoglalások történjenek a mérgező paprika ügyében indított nyomozás részeként.
A botrány kirobbanásakor Rómában tartózkodó Gyurcsány Ferenc az olasz állami televízióban kijelentette: "Valamit elrontottunk ebben a dologban, de ez csak pár napig tart."
Nem csak elrontottak valamit. Meg is mérgeztek.
Varga Attila; Magyar Nemzet
mno.hu - fideszfrakcio.hu