fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Médiatakarítás
2002. augusztus 6., 13:57
A parlamenti választások idején kiderült, hogy a hosszú időn át lesajnált közszolgálati televízió lényegesen nagyobb mértékben tudta befolyásolni a választások kimenetelét, mint ahogyan azt az AGB Hungary széles körben vitatott felmérései alapján sejteni lehetett. Mivel az m1 hírműsoraiban nem érvényesülhetett kizárólagosan az MSZP választási győzelméért szorító médiaklikk egyoldalú tájékoztatáspolitikája, ezért jelentősen csökkent az a hátrány, amit a jobboldali pártoknak el kellett szenvedniük a kereskedelmi televíziók sajátos módszerei miatt.

A Magyar Rádió - különösen a politikai jellegű műsorok terén - stabilan megtartotta piacvezető szerepét, mi több, a baloldali pártok által gyűlölt Vasárnapi Újság kiemelkedően jó közönségaránya sem változott a folyamatos támadások ellenére. Ez azért is kínossá vált, mert a 168 Óra egykori stábja által szerkesztett 16 Óra nem tudott komoly befolyásoló tényezővé válni.
Közben az erőteljesen balliberális beállítottságú tv2 - amelyik négy éven át meghatározó szereplője volt a televíziók versenyének - súlyos válságba került, amit a zuhanó nézettségi mutatók is világosan jeleztek. Szembetűnő volt, hogy a Heti Hetest felvonultató RTL Klubbal ellentétben képtelen volt a tömegek gondolkodásának befolyásolására. Az agyonajnározott sztárok sorra csődöt mondtak. Amikor bekövetkezett a vezérigazgató-váltás, az egykori éllovas már mélyponton volt.
A baloldal választási győzelme után megindult a tisztogatás a közszolgálati médiumokban. A rádiókuratórium elnökségének MSZP-s tagja, Agárdi Péter a Vasárnapi Újság megszüntetésére irányuló akcióba kezdett, amelynek hátterében nem csupán a műsor likvidálási szándéka rajzolódik ki, hanem a Kondor Katalin elnök elleni támadás is. Az erős politikai nyomás következtében lemondott az m1 elnöke és hírigazgatója, és távoztak, illetve távozófélben vannak a belpolitikai műsorok szerkesztői is. A +1 Éjjeli Menedék című kulturális műsor példátlanul arcátlan cenzúra elszenvedője lett. Ugyanakkor megindult az új vezetői garnitúra beáramlása. A hírigazgató Rudi Zoltán (ex-tv2) lett, aki a Horn-kormány idején az MTV Híradó főszerkesztője volt, illetve kulturális igazgatóhelyettes lett az a Sugár Ágnes, aki részt vett a baloldali pártok kampányában (például ő konferálta fel az előadókat a Koncert a Köztársaságért fedőnevet viselő március 23-i, MSZP közeli rendezvényen).
Az egyik bulvárlap hétfői híradása szerint rövidesen hullanak majd a fejek a tv2 politikai műsorainál is. A menesztésre váró műsorvezetők közül többen nyíltan kijelentették, hogy viszszatérnek az m1-hez. Utódaik neve még nem ismert, mindenesetre a kereskedelmi televíziók szerkesztői gyakorlatának ismeretében aligha lesz kétséges az általuk követett politikai irányvonal. A kör bezárult. A közszolgálati televízióban politikai okokból, a folyamatos defenzívába kerülő kereskedelmi tévénél pedig gazdasági és nézettségi mutatókra való hivatkozások kíséretében indultak meg a személycserék.
Újságírók egész sorát mozdították el az állásukból. Az egyre látványosabban kiformálódó végeredmény pedig ijesztőnek tűnik, hiszen egy hegemonisztikus, kizárólag a jelenlegi kormánykoalíció érdekeit szolgáló médiastruktúra körvonalai kezdenek kirajzolódni. Ez a monopólium veszélyezteti a vélemények sokszínűségének demokratikus elvét, és szemmel láthatóan olyan eszközökkel párosul - újságírók megfélemlítése -, amelyek sajnos nem a Horn-időszak képmutató médiavilágát, hanem a Kádár-rendszer uniformizált tájékoztatáspolitikáját emelik vissza a közéletbe.

Tihanyi Örs, Magyar Nemzet

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Ismét tiltakozik a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége a közmédia politikai cenzúrája ellen
Cikk: Veszélyben a Magyar Nemzet: szeptembertől drágább
Cikk: A Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége közleményben tiltakozik a közszolgálati sajtó politikai cenzúrája ellen