fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Mádl Ferenc: Nincs jogi akadály a kettős állampolgárság megadásának
2004. november 12., 11:18
A köztársasági elnök szerint nincs jogi akadálya annak, hogy a határon túli magyarok megkapják a magyar állampolgárságot. Mádl Ferenc a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) pénteki budapesti tanácskozásán úgy vélte: a kettős állampolgárság megadását a külhoni magyar közösségek történelmi igazságtételnek tekintik.

Jó lelkiismerettel ki lehet mondani: a magyar állampolgárság egyszerűsített feltételek melletti megadását a közösségek egyöntetűen történelmi igazságtételnek tekintik és megadásának nincs jogi akadálya - fogalmazott az államfő a tanácskozást üdvözlő beszédében. Mádl Ferenc elmondta, álláspontját a határon túli reprezentatív magyar közösségek vezetőivel az elmúlt években folytatott beszélgetései, valamint "a kérdés vezető szakértőivel való tanácskozás eredményeként" alakította ki. Emlékeztetett arra is, hogy "napjaink legvitatottabb kérdéséről", a kettős állampolgárság ügyéről kialakított álláspontját egy évvel korábban már egy elnöki javaslatban közzétette. Szeretném most megismételni, hogy sem a nemzetközi jog, sem az európai jog nem zárja ki a magyar állampolgárság kérelemre történő megadását magyarországi állandó lakóhely, letelepedési engedély és áttelepülés nélkül sem - mondta. Közölte: a magyar közösségekben folytatott tájékozódása után az a kép alakult ki benne, hogy a kettős állampolgárság biztosítása után "nem várható tömeges exodus". Azok a közösségek, amelyek nyolc évtizede viselik kisebbségi sorsuk napi próbatételeit, nem ennek az összetartozást kifejező és megerősítő jognak a birtokában fogják megtagadni őseik döntését, akik a mindennapi élet természetességével kitartottak szülőföldjükön - mondta. Hozzátette: úgy látja, a kettős állampolgárságot szerzett magyarok "maradni fognak nagy-nagy többségben" szülőföldjükön, és ezt a szándékukat erősítheti, ha a jövőben megerősödnek azok az intézmények, amelyekre boldogulásukhoz szükségük van. Elmondta, számolni kell azzal, hogy lesznek olyan szomszédos országok, illetve magyar közösségek, akiknek uniós tagsága csak hosszabb távon valósul meg. Számukra a kapcsolattartás megkönnyítésére szükség van új konzulátusok megnyitására is - közölte.
Az államfő szerint iránymutatást most abban kellene adni, hogy az unióban és az egyes nemzetek jogában ismert többféle tartalmú állampolgárság mely elemei szolgálnák leginkább a határon túli magyar közösségek javát. Mádl Ferenc szerint egészen a közelmúltban elhangzott állásfoglalásokig úgy tűnt, hogy a politikai erők "általában" egyetértettek az állampolgársággal kapcsolatos javaslattal, és ezt a népszavazás kiírásának lényegében egységes elfogadásával meg is erősítették. Azt hiszem, az ügyet most már a népre kellene bízni, én arra szólítanám fel Magyarország választópolgárait, vállaljanak közösséget azokkal a magyarokkal, akikkel a történelem egy nemzetbe rendezett minket, és akik szeretnék velünk ezt a sorsot osztani, barátságban minden szomszéddal és az egységében erősödő Európával - mondta a köztársasági elnök.
Mádl Ferenc szerint vannak olyan problémák, amelyekben csak hosszas és összehangolt erőfeszítések eredményeként érhetők el kedvező változások, ezek között említette a kisebbségi magyarság számának csökkenését és az elvándorlást. Elmondta: úgy látja, hogy ezek a problémák önálló stratégia kidolgozását igényelnék, az együttgondolkodás kialakításának kerete pedig akár a Máért is lehetne.
Az autonómia kérdésköréről szólva úgy vélte, hogy szükség lehet árnyaltabb gondolkozásra, és az "eltérő vélemények artikulációjára". Miként a státustörvény, úgy az autonómia lehetséges útjai is aszerint lesznek ténylegesen járhatók, ha felelős dialógusban törekszenek erre - mondta, hozzátéve: fontosnak tartja, hogy a határon túli magyarok szülőföldjükön maradva is hihessenek abban, hogy részesei lehetnek a fejlődő, európai életminőségnek.

MTI - fideszfrakcio.hu