Feltehetőleg rákkeltő anyagok is kerültek a levegőbe, amikor november elején kiégett a XV. kerületben a Palota Környezetvédelmi Kft. telephelye - jelentette ki Kupper András, a fővárosi Fidesz-MKDSZ-frakció vezetője és Illés Zoltán (Fidesz) országgyűlési képviselő.
A baleset utáni napokban készült levegőszennyezettség-mérések nem mutattak ki határértéket meghaladó méregkoncentrátumot, tény, hogy egyes, a tűzben megsemmisült vegyületek égése súlyosan mérgező, rákkeltő vegyületek felszabadulásával jár - hangsúlyozta Illés Zoltán. Emlékeztetett rá: a tűz három, összesen háromszáz négyzetméteres raktárépületben ütött ki, és 187 tonna veszélyes hulladék égett el, köztük olyan anyagok is, amelyek tárolására nem is volt engedélye a raktárat üzemeltető cégnek. Az elégett anyagok egy részét ráadásul szabálytalanul tárolták.
A raktárakban egyebek mellett szárazelemet, laborhulladékot, hígítókat halmoztak fel, s innen szállították volna a veszélyeshulladék-égetőbe az anyagokat.
Kupper András elmondta: a polgári védelem alá tartozó vegyi felderítőcsoport hetvenöt perces késéssel érkezett a helyszínre. Ennek az egységnek volt a feladata megállapítani, hogy milyen anyagok égnek s hogy mi az oltás leghatékonyabb módszere. Hatósági jelentésekre utalva hozzátette: a robbanások idején annyira szennyezett volt a levegő, hogy a lángoló raktárakat csak légzőkészülékkel lehetett megközelíteni, a tűzoltók védőfelszerelései pedig huszonöt perc alatt tönkrementek, mert a védőréteget lemarták a kiszabadult gázok. - Ennek tudatában nehezen hihető, hogy a kétszáz méterre található lakóházakig nem jutott el jelentősebb szennyezés - vélte.
Kupper úgy látja: az eset miatt át kell gondolni a polgári védelem irányításának módját, mert a szervezet jelenleg nem elég hatékony. Mint mondta, ha a tűzoltósággal közös irányítása lenne a polgári védelemnek is, akkor a vegyi felderítőcsoporthoz feltehetően hamarabb eljutott volna a riasztás, és az időben a helyszínre érkezett volna.
A politikus úgy véli: célszerű lenne, ha a budapesti polgári védelem főparancsnoki tisztét nem Demszky Gábor főpolgármester, hanem egy választott tisztviselő, például a főjegyző töltené be. Kupper András kifogásolta azt is, hogy Demszky - bár azonnal értesítették - nem jelent meg a baleset helyszínén, és azóta sem adott tájékoztatást az ügyről a budapestieknek. - Ha nincsen veszélyhelyzet, akkor viszont Demszky tornádóval riogat - tette hozzá.
Illés Zoltán bejelentette: kezdeményezni fogja a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnál, hogy hozzanak létre egy zöldkommandót. A politikus szerint a szervezet 15-20 főből állhatna, és gyorsreagálású csapatként az egész ország területén intézkedhetne a környezeti katasztrófák esetén a károk enyhítése, csökkentése vagy kiküszöbölése érdekében.
Dercze Tamás, a szomszédos Újpest polgármestere a Magyar Nemzettel közölte: jövő szerdán kapja kézhez a tűzoltóság jelentését, addig nem kíván nyilatkozni az ügyben. A XV. kerület vezetését lapzártánkig nem értük el.
Ismeretes: 2004 a súlyos környezetszennyezésekkel járó ipari balesetek éve. Az elmúlt nyáron nagy port vert fel a törökbálinti petárdagyár felrobbanása, illetve a gyömrői vegyi raktár kigyulladása, amely a szomszédos lakóövezet súlyos elszennyezésével járt, továbbá a francia tulajdonú dorogi veszélyeshulladék-égetőműből kiszabadult gyógyszergyári folyékony hulladék esete, ami után Esztergom város polgárainak hetekig zacskós vizet kellett inniuk.
Ellenzéki politikusok és civil szervezetek a balesetek miatt arra figyelmeztettek: nem hatékony a környezetvédelmi és tisztiorvosi hatóságok működése.
Gidró Kriszta, Magyar Nemzet
fideszfrakcio.hu