fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A harmadik menet
2004. november 23., 10:32
Kijev központjában forradalmi a hangulat. A tömegben felbukkan egy-egy grúz zászló, jelezve, hogy a rózsás után itt a gesztenyés forradalom. Csalódott ellenzéki szimpatizánsok tízezrei dacolnak a hideggel és a hatalommal, követelve a választások eredményeinek felülvizsgálatát. Csalást kiáltanak, ami az elmúlt jó egy hónap történéseinek fényében nem minden alap nélküli.

Eközben az ukrán fővárosban rendőrök százai zárták le az elnöki palota felé vezető utat, s védik a középületeket. Mint az tehát jó előre várható volt, megkezdődött az elnökválasztás harmadik menete. Ebben a helyzetben senki sem lepődhet meg, ha a tapintható feszültség összecsapásokba torkollik.
A tét óriási. A Kelet és Nyugat között őrlődő Ukrajna az évtizedes sodródás után képes-e saját kezébe venni sorsát, marad-e a kleptokrata, oligarchikus rendszer, avagy áttör az őszi ködön a nyitottságot, átláthatóságot ígérő új gondolkodás, s meggyökerezik a polgári társadalom. Két, egymástól földrajzi, politikai és mentális értelemben is élesen elkülöníthető világ néz most farkasszemet.
Ezek a különbségek mára lényegében kettészakították Ukrajnát. Nyugat- és Kelet-Ukrajna ellentétét egyesek az ortodoxia és a katolicizmus szembenállásában, Oroszország és a monarchia örökségének eltérő voltában látják. Mások a jobb- és baloldal egymásnak feszüléseként írják le a jelenlegi állapotot.
Bonyolítja a helyzetet, hogy eközben a posztszovjet térség feletti befolyásért folytatott küzdelem legújabb csatatere is az e szempontból kulcsországnak számító Ukrajna. Ennek talán leglátványosabb jele, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök mindkét választási forduló előtt ellátogatott e szomszédos országba, nyíltan kiállva Viktor Janukovics mellett.
Ezzel ugyan az elemzők többsége szerint nem hozott olyan sok szavazatot, mint azt sokan gondolják, tény azonban, hogy a Viktor Juscsenko mögött felsorakozott Nyugat néhány kivételtől eltekintve (ezek közé tartozik a leginkább látványos lengyel kiállás mellett Orbán Viktor kijevi útja is) meglehetősen visszafogott a leginkább az európai értékeket képviselő jelölttel szemben. Ennek legfőbb oka, hogy Európa vezető országainak látóköréből egyelőre kiesik Ukrajna.
Mindezek ellenére a választásokat valójában az döntötte el, hogy Janukovics és az őt jobb híján előtérbe toló erők gátlástalanul visszaéltek a kezükben lévő hatalommal, s a választások a megfélemlítés légkörében zajlottak. Az országot uraló klánok mindent bevetettek, még amerikai exszenátorokat is megvettek, működött a "kék cédulás" rendszer, így a kormányfő hitbizományának tekinthető Donyec-medencében a részvételi arány néhol még a száz százalékot is meghaladta.
A szovjet korszakot idézte mindez, amihez járult, hogy a végsőkig felfokozott hangulatban valójában is minden korábbit felülmúló volt a részvételi arány, s Kelet-Ukrajnában sikerült a leginkább mozgósítani a választókat.
E felfokozott hangulatban most az a tét, hogy a választási bizottság által kihozott vesztesek az utcára vonulva képesek lesznek-e bizonyítani, valóban nyertek-e a szavazófülkékben. Segítségükre lehet (s a harmadik menet erről is szól), hogy a nemzetközi közösség elismeri-e demokratikusnak a voksolást, s ami még fontosabb, meddig lesz hajlandó elmenni a nyomásgyakorlásban. Addig is Ukrajna ott tántorog a polgárháború szélén. Csak remélni lehet, hogy Európa e részén vér nélkül is győzhet a demokrácia.

Stier Gábor; Magyar Nemzet

mno.hu - fideszfrakcio.hu