A kettős állampolgárságról szóló népszavazás fontosságát jelzi, hogy Kovács Miklós a Kárpátaljai Magyarok Kulturális Szövetségének (KMKSZ) elnöke most vesz részt először magyarországi kampányban. "Nem az a fontos, hogy hogyan fog kinézni a majdani törvényi szabályozás, hanem az a lényeg, hogy milyen lesz a politikai üzenete a decemberi népszavazásnak. Ha a magyar társadalom érvényesen és igennel szavaz a kettős állampolgárság kérdésében, azzal kinyilvánítja rokonszenvét és szolidaritását a határ másik oldalán élő magyarok iránt, ellenkező esetben egy lemondó, eltaszító, lerázó gesztust gyakorolna" - tolmácsolta a kárpátaljai magyarok legfontosabb üzenetét. A politikus véleménye szerint a lemondó gesztus morális katasztrófát jelentene, demoralizáló hatása az érintett közösségekre felmérhetetlen lenne, és a magyarországi társadalomban is meghasonlást keltene. A KMKSZ elnöke legfontosabb feladatnak azt tartja, hogy ezt a reális katasztrófát, ennek a reális lehetősét kikerüljük.
A népszavazás nemcsak a külföldi magyarságnak szól
Kupper András hangsúlyozta, a vidék-Budapest viszály szításához hasonlóan ugyanúgy ártalmas az anyaországi és a határon túli magyarok között feszültséget kelteni. Budapest jelenlegi arculatát nagyrészt a reformkortól az első világháborúig terjedő időszakban nyerte el, a város legszebb nevezetességeit ekkor építették fel elődeink.
"Ekkor még azok a honfitársaink magyar állampolgárok voltak, akik leszármazottai ma határon túli magyarok. Budapestet azon emberek adóforintjaiból is építették, akik leszármazottainak ma nincsen ugyanolyan joguk Magyarországra jönni, mint amilyen könnyen mi elmegyünk megnézni Munkács várát, vagy a kincses Kolozsvárt. Vissza kell adni ezt a jogot, hogy a határon túli magyarok könnyen jöhessenek föl akár Budapestre is, hogy megnézhessék azt a várost, amelyik nagyszüleik, dédszüleik pénzéből épült föl" - emelte ki a fővárosi Fidesz-MKDSZ frakció vezetője.
"Mindazon részletek, amelyek a kettős állampolgárságot szabályozzák, az a törvényhozás feladata lesz. Most egyszerűen a magyarságnak arra a lelki beállítottságra van szüksége, hogy bátran merjen igent mondani. Ez az igen nemcsak a kinti magyarságnak szól, hanem az anyaországi magyaroknak is. Merjünk ismét befogadó nemzet lenni" - tette hozzá.
Változóban a közhangulat
Tirts Tamás elutasítja a szkeptikus véleményeket a népszavazáson való részvétellel kapcsolatban, azt érzi, hogy egyre többen mennek majd el december 5-én szavazni. Örömét fejezte ki, hogy a fiatalok, az első választók körében nagy az érdeklődés a népszavazás iránt.
"A most belépő 18-20 éves nemzedéknek is meg kell tanulniuk, hogy élhetnek azzal a lehetőséggel, hogy egy-egy politikai kérdésben közvetlenül véleményt nyilváníthassanak" - közölte. A képviselő abban bízik, hogy Budapesten magas lesz részvétel és az igen szavazatok aránya. Arra kéri a fővárosiakat, hogy
pártállástól függetlenül
vegyenek részt a népszavazáson, és szavazzanak mindkét kérdésben igennel.
Tirts Tamás bejelentette, hogy november 27-én Budapesten nagygyűlés tart a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség, amelyre mindenkit szeretettel várnak.
Kép és szöveg: T. Z. - Szövetség Webszerkesztőség
fideszfrakcio.hu