Dimitrov francia közpénzek - területfejlesztési támogatások - elsíbolása miatt állt bíróság előtt, de bottal ütheti befektetése nyomát két magyar üzleti partnere, a Magyar Nemzeti Bank jelenleg végelszámolás alatt álló egykori bécsi leányvállalata, a Central Wechsel- und Creditbank (CW Bank), illetve az utóbb az olajgate-ügyben is kulcsszerepet kapott, akkor OTP-tulajdonú, amerikai bejegyzésű Hungarian Finance and Trade Corp., amelyek összesen 10 millió frankot vesztettek a számítógépes merevlemezek gyártására alapított belfort-i Gigastorage SA-n.
Az 1996 februárjában indult eljárás lezárásaként idén október 8-án hozott elsőfokú ítéletet egy francia bíróság: elmarasztalták Pierre Maillot-t, a Gigastorage-ba egymillió frankkal beszálló Adetb (Agence de Développement Économique de Belfort) nevű területfejlesztési ügynökség egykori igazgatóját, valamint Dimitrov Gigastorage-vezérigazgatót. Utóbbit a társaság javainak hűtlen kezelésében (a Gigastorage kárára, az azóta szintén tönkrement müncheni, ugyancsak az ő tulajdonát képező ORCA Electronics javára), hamis szerződéskötésben és a foglalkoztatási jogszabályok megsértésében találták bűnösnek (mivel illegális malajziai munkásokat próbáltak becsempészni a céghez). Mindezért hat hónap felfüggesztett börtönre és 10 ezer euró büntetés megfizetésére ítélték, valamint öt évre eltiltották bármiféle francia vállalat vezetésétől. A csalás vádja alól viszont felmentette Dimitrovot a belfort-i bíróság. Maillot esetében - aki személyesen is részvényes volt a Gigastorage-ban és területfejlesztési támogatást előlegezett meg a cégnek - a bíróság elutasította a hitelezési csalás vádját, de a könyvelés meghamisítása miatt az igazgató 3 ezer euró büntetést kapott.
A bírósági eljárásban a vád alapvetően a cégnek kilátásba helyezett francia állami szubvenció szabálytalan megelőlegezésére koncentrált. A cég a Sybeltől (Société d'investissement industriel de Belfort, amelyet helyi iparfejlesztésre javarészt állami pénzből, de részben a Bull elektronikai cég hozzájárulásából hoztak létre, a Bull üzembezárása után) 2,5 millió frank állami pénzhez jutott - ezt tekintették szabálytalannak -, s összesen mintegy 20 millió frank állami támogatást remélt. Ennek nagyobb részét azonban már nem folyósították, addigra Dimitrov ellen büntetőeljárás indult, s 1997 júniusában megkezdődött a Gigastorage felszámolása is. A magyar befektetők a botrány kirobbanásakor úgy érveltek, okkal bíztak pénzük busás megtérülésében, Csányi Sándor OTP-vezér egyenesen konkurens elektronikai ipari vállalkozások üzelmeit sejtette a háttérben.
A Dobrev-Dimitrov-kapcsolat egy cégen érhető tetten. Az egykor Bulgáriában aranyifjúként, Sztojko Dimitrov nagy hatalmú titkosszolgálati tábornok fiaként nevelkedett Gigastorage-vezérigazgató korábbi munkahelye, a szófiai gépgyártási és elektronikai minisztérium égisze alatt működő Izotimpex 1991-ben Izottrade Kft. néven leányvállalatot alapított Budapesten, s a cég ügyvezetője Dobrev Péter lett. A kft egy ideig részvényese volt a jelenleg végelszámolás alatt álló S-Komplex Nemzetközi Biztonságvédelmi Rt.-nek, amelynek egyik alapítója ifjabb Apró Antal volt. Ő más szálon is kötődik a biztonságiparhoz: az Apró és Társa Magánnyomozó Iroda Bt. tagja a Veni Vidi Victoria Biztonságszolgáltató Kft.-nek (HVG, 2003. szeptember 13.). Az Izottrade Kft. egyébként papíron ma is változatlan felállásban működik (annak ellenére, hogy Dobrev nemrégiben elhunyt), a szófiai cég üzlettársa ma is a Raendo Tanácsadó Kft., amely az Apró-család vállalkozása, s amelynek ügyvezetője jelenleg Apró Piroska, székhelye pedig az Altus-birodalomnak is otthont adó Szalay utcai ingatlan.
hvg.hu - fideszfrakcio.hu
Cikk: | Bálint Tamás valójában a Gyurcsány-Apró klán tagja? |