Az Osztrák Szabadságpárt népszerűségét jelentősen befolyásolta annak idején markáns bevándorlás- és unióellenes politikája. A Szabadságpárt vezetőjének az Unió esetleges keleti bővítésével kapcsolatban tett kijelentései szinte szó szerint párhuzamba állíthatók a Gyurcsány-kormány kettős állampolgárságot elutasító nyilatkozataival. Lássunk néhány példát!
A Magyar Hírlap 1996. december 18-án megjelent számában idézi Haider szavait, aki a Die Pressének nyilatkozva teljes egyetértését fejezte ki Karl Stix burgenlandi politikusnak azzal a nagy feltűnést keltett véleményével, miszerint "Magyarország gyors EU-tagsága romba döntené Burgenland gazdaságát és munkaerőpiacát." Haider úgy fogalmaz, hogy Ausztriának "a keleti bővítés sokba kerülne..."
Mint ismert a szocialista kampány egyik fő üzenete is az, hogy mennyibe fog kerülni Magyarországnak a határon túli magyarok kettős állampolgársága. A Székelyudvarhelyen nyomtatott gyurcsányi kampányújság (azért mindig van, akinek a kampányújság pénzt hoz a házhoz) szerzői szerint minden magyar állampolgárnak mindez évi 167.938 forintjába lenne. Ez persze nem igaz (hiszen a várható adóbevételekkel nem számolnak a "szakértők"), de elég nagy összeg ahhoz, hogy az egyszerű állampolgárt kiverje a hideg veríték.
A Népszabadság 2000. szeptember 12-én számolt be arról, hogy Jörg Haider, az FPÖ (akkorra már csak) volt elnöke kijelentette: "az EU-nak meg kellene bizonyosodnia arról, hogy az unió keleti kibővítése során nem fogja elárasztani Ausztriát a volt kommunista országokból érkező olcsó munkaerő." Kísértetiesen tükrözi a fenti gondolatmenetet a kormány által fizetett hirdetésként újságokban közzétett (félre)tájékoztató anyag, amely szerint: "százezer körüli új munkavállaló megjelenése feszültségek kialakulásához vezethet a munkaerőpiacon."
De az "olcsó munkaerő" megjelenésével riogat az MSZP aktuális kérdése is: "Ön szerint a magyar munkaerőpiac fel tudja venni az új álláskeresők tömegét?" A haideri szocialista válasz természetesen a nem.
A szabadságpárti érvelést leginkább a főszócsővivő Gál J. Zoltán tette magáévá, aki szerint: "Sokkszerű, nehezen kezelhető helyzetet eredményezne ez (mármint a kettős állampolgárság megadása) az államháztartásnak." Az Index internetes újság 2004. november 10-én kelt beszámolója szerint egyébként Gál J. több újságíró faggatózása ellenére is csak a kettős állampolgárság várható kiadási tételeiről beszélt, az esetleges bevételekről nem tett említést.
Informátoraink nem cáfolták, hogy a Gyurcsány-Haider találkozóra azért van szükség, mert a közvélemény-kutatások egyre inkább a két igen győzelmét valószínűsítik. Másrészt a szocialisták kezdenek kifogyni a riogató kampányukhoz szükséges, kellően hatásos érvekből, amire nagy szüksége lesz a kormányfőnek a határon túli magyar vezetőkkel rendezett vita során.
fideszfrakcio.hu
László Boglár kettős állampolgár kormányszóvivő sajnálatos módon komolyan vette a rovatunkban megjelent cikk állításait. A hülyeség - ha fájna szerkesztői ezúton közlik, hogy mindennemű hasonlóság a valóság és az itt olvasható írások között csakis és kizárólag a véletlen műve lehet.