Elosztotta a november 28-án megválasztott román parlament két házának mandátumait a román központi választási iroda (BEC). A BEC által csütörtökön összesített és közölt adatok szerint a kétkamarás román parlament képviselőházában az Adrian Nastase kormányfő által vezetett Szociáldemokrata Pártból (PSD) és a Román Humanista Pártból (PUR) álló választási szövetség a mandátumok 39,7, a felsőháznak is nevezett szenátusban pedig a helyek 41,6 százalékát szerezte meg.
A mostani választásokon számottevően megerősödött demokratikus ellenzéket képviselő jobbközép liberális-demokrata koalíció, az Alianta D.A. (Igazságosság és Igazság Szövetség), amely a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) és a Traian Basescu bukaresti főpolgármester által vezetett Demokrata Pártból áll, a képviselőházban a mandátumok 33,7, a szenátusi mandátumoknak pedig 35,7 százalékát tudhatja a magáénak.
A képviselőházi mandátumok 14,4 százaléka és a szenátusi helyek 15,3 százaléka a Nagy Románia Párté (PRM) lett.
A negyedik, de az adott romániai politikai helyzetben a mérleg nyelvének is tekinthető RMDSZ a képviselőházban a mandátumok 6,7, a szenátusi helyeknek pedig a 7,2 százalékával rendelkezik.
Ezek szerint a 314 helyes képviselőházban a PSD+PUR szövetség 132, az ellenzéki ADA tömörülés 112, a PRM 48, az RMDSZ pedig 22 mandátumot kapott. Hátra van még a magyartól eltérő romániai nemzeti kisebbségeket megillető 18 képviselői mandátum elosztása, ami péntekre várható - közölte a BEC szóvivője.
A 137 tagú szenátusban a PSD+PUR - 57, az ellenzéki ADA 49, a PRM 21, az RMDSZ pedig 10 mandátummal rendelkezik.
Markó Béla, az RMDSZ elnöke és szavazatok több mint 5 százalékát megszerző államfőjelöltje a fenti számokkal kapcsolatban az MTI-nek kijelentette: "Bizonyos értelemben jobb helyzetben vagyunk, mint eddig bármikor, mert nélkülünk nem lehet kormányt alakítani, hacsak valaki nem akar a PRM-mel összeállni. Európában azonban senki nem fogadna el egy ilyen szövetséget. Az új parlamentben kialakult helyzetben kormánytöbbséget csak nagy erőfeszítéssel lehet alkotni, mert csak a két házban együtt van meg. Ez gondokat okozhat a következő időszakban, amikor stabil kormányzásra lesz szükség. Az RMDSZ mindenesetre jó összetételű, felkészült és erős parlamenti csoporttal rendelkezik, amiért köszönet illeti a romániai magyar közösség választópolgárainak egységes kiállását minden megosztó kísérlettel szemben".
MTI - fideszfrakcio.hu