fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Varga József: Milliónyi cigány ideözönlésével csupán riogat a kormányoldal
2004. december 3., 12:13
A rendszerváltozás után a legnagyobb hazai kisebbség, a cigányság a magyar nemzeten belüli etnikumként, nem pedig nemzetiségként határozta meg magát. S mivel a szécsényi időközi választásokon bebizonyosodott, hogy sokat ér a romák szavazata, nem érdektelen, miként vélekednek ők az ügy- és talán sorsdöntő vasárnapi népszavazásról. Erről nyilatkozott Varga József, a Fidesz országgyűlési képviselője a Magyar Nemzetnek.

Van-e véleménye a népszavazási kampányról a túlnyomórészt nyomorral küszködő cigány tömegeknek?

A magyarországi cigányságot megdöbbenti az a vita, ami a többségi társadalmon belül és a médiumokban - különösen a kettős állampolgárságról - folyik. Sokan úgy látják, magyarokat játszanak ki magyarok ellen. Nem értik, hogyan érvelhet a kormány nemzetegyesítési kérdésben valamiféle "bevétel-kiadás" logika mentén. A romák külön sérelme, hogy a kormányoldal a cigánykártyát is szerepelteti, azt sugallva, hogy ha megadják a határon túli magyaroknak a kettős állampolgárságot, egymillió nem cigány mellett egymillió cigány is elindul a szomszédos államokból Magyarország felé.

Valóban a honi cigány tízezrek nézete mindez?

Vidéki útjaim során leszakadt térségek romái osztották meg velem ezt a véleményüket. Ők hívták fel a figyelmemet arra is, hogy a kormánykoalíció több kampányrendezvényén milliónyi cigány ideözönlésével riogattak. Erre rímel, hogy a kormányhoz hű, magát baloldalinak nevező Országos Cigány Önkormányzat nemrég azt sürgette, hogy a magukat magyarnak valló határon túli romák is kapjanak magyar állampolgárságot.

Ön netán nem azonosul ezzel?

Magától értetődő, hogy amennyiben lesz kettős állampolgárságról szóló törvény, az érinti a határon túl élő magyar ajkú cigányságot is. Az OCÖ tehát nyitott kapukat dönget. Félő, hogy felkérésre tesz így, azokat a nem cigány honfitársainkat ijesztgetve, akik a tömeges betelepüléstől félnek, másrészt féltékenységet keltve a szociális ellátásban így is szűkölködő hazai cigányság soraiban.

Kell-e tartani attól, hogy cigány népvándorlási mozgalom indul el sikeres és eredményes népszavazás esetén?

Nem. Már csak azért is álságos és etikátlan az ilyen feltételezés, mert a kormány még a hazai cigányság számára sem tud megfelelő munkalehetőséget biztosítani, és ezzel tisztában vannak a határon túl élő romák is. Azért sem várható népvándorlás, mert a szlovákiai cigányok sem kerekedtek fel május 1-jétől, pedig megtehették volna, ugyanis európai uniós polgárként szabad letelepedési joggal rendelkeznek hazánkat is beleértve.

Mit jelent a hazai cigányoknak az a gondolat, hogy kapjanak állampolgárságot az anyaországtól az elszakított területek magyar közösségeinek tagjai?

Azt, amit a jó érzésű nem cigányok többségének. Mi is nemzetben gondolkodunk, méghozzá olyan nemzetben, amelynek része a határon túl élő magyarság is. S ha már ez így van, a kinti magyarokra is érvényesnek tartjuk azt a cigány mondást, hogy: "Ahol egy eszik, ott mindegyik eszik." Ehhez tudni kell, hogy ha egy cigány nagycsaládban csak egy valaki is keres, abból minden családtag részesül. Ellenben a kormány szembe akar állítani nemcsak magyart a magyarral, hanem cigányt a cigánnyal és cigányt a nem cigánnyal is. Ezek után el kell gondolkodni azon, hogy a jelenlegi kormány tulajdonképpen kit is képvisel.

Elképzelhető, hogy a cigányok csak az egyik népszavazási kérdésben adják le voksukat?

Nehezen tudom elképzelni. De hozzáteszem, a magyarországi cigányság a kórház-privatizáció elutasításában, ha lehet, még egységesebb... Az elmúlt két évben gyakori hír volt, hogy bizonyos kórházak nem hajlandók romákat ellátni, illetve hogy a többségiekhez tartozó kismamák némelyike nem kíván egy szobában szülni cigány származású anyákkal. Mindez az állam által fenntartott, állami tulajdonú kórházakban történt. Ha itt az egészségügyi intézmények magánkézbe kerülnek, könnyű elgondolni, mi történik. Attól kezdve a magyarországi cigányok, akiknek az átlagos egészségi állapota katasztrofális és várható élettartama 55 év, a magánkórházak portájáig sem jutnak el. Így is azt tapasztaljuk, hogy a szegény és a cigány betegek iránt egyre inkább csak az egyházi kórházak mutatnak fogadókészséget. Mindezért a magyarországi cigányság nemcsak a saját nevében, hanem a hárommillió szegény nevében is megtiltaná a kórházak privatizációját.

Milyen arányban fog vajon a szavazóurnákhoz járulni a cigány kisebbség?

Bízom abban, hogy nagyon sokan vesznek részt a szavazáson. A szécsényi időközi választás egyik üzenete az volt, hogy a cigányság szavazatai megkerülhetetlenek. E nógrádi választókörzetben a szavazatok 20 százalékát romák adták le. Ebből következik, hogy a magyarországi cigányok jelentős része teljesen elégedetlen a szocialista-liberális kormánnyal. Ám a fő mozgósító erőt az igen szavazatokra - a cigányság köréből - a kórház-privatizáció mélységes elutasítása jelenti majd.

Az MSZP ellenkező előjelű mozgósító erejével nem számol?

Ez a cigányokat illetően ezúttal elenyésző lesz. A határon túli romákkal való riogatás viszont a többségiek köréből származó nem szavazatok számát jelentősen gyarapíthatja.