A miniszterelnököt a televíziós vitára invitáló határon túli magyar vezetők - Tőkés László Királyhágó-melléki református püspök, Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke és Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke a Magyar Televízió esti műsorában közölte: Gyurcsány Ferencet nem kihívták, hanem pártpolitikától független eszmecserére hívták meg.
Legalább annyi kockázata van a népszavazásra feltett állampolgársági kérdésnek, mint amennyit megold, hosszabb távú tétje az, hogy Magyarország olyan úton indulhat el, amely a régióban eddig nem vált be, destabilizációt okozott. Lehetetlenné tette a modern, nyitott, hazafias, nyugatias fejlődést - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.
Ha Magyarország politikájának középpontjába a nemzetpolitikát helyezi és elfeledkezik minden másról, ez "a magyar politikának és Magyarországnak nem az előremenetelét, hanem a saját múltjába való fordulást jelenti" - mondta.
A miniszterelnök a párbeszédet és a közös felelősség vállalását hangsúlyozta.
Tőkés László azt mondta, ha már Romániában "nem teljes értékű állampolgárok", legalább magyarságukban teljes értékűnek érezhessék magukat, magyar állampolgárok segítsenek nekik abban, hogy bejussanak Európába, a nemzetek közösségébe.
A püspök Duray Miklóssal együtt hangsúlyozta, a határon túli magyarok kirekesztésként élnék meg, ha a referendumon a nem győzne. Ágoston András pedig a vajdasági magyarverésekre utalva arra hívta fel a figyelmet, hogy a szavazópolgárok elutasító döntése esetén ez a helyzet még rosszabbodna, még kevésbé éreznék biztonságban magukat.
Gyurcsány Ferenc azért is nevezte fontosnak a beszélgetést, mert a magyar kormány ugyan határon túli magyarság leghitelesebb képviselőjének Markó Bélát, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnökét, Bugár Bélát, a Magyar Koalíció Pártjának elnökét és Kasza Józsefet, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét tartja, mostani vitapartnereinek nézetei nagyon hasonlítanak a legnagyobb magyarországi ellenzéki párt álláspontjához.
Gyurcsány Ferenc közölte, jó lenne elkerülni, ha a vasárnapi állásfoglalást "magyarságvizsgálatnak" fognák fel. Kijelentette: "15 millió magyarért vagyok felelős, a határon belül és túl élőkért".
A referendumra feltett kérdés szerinte "nem jól feltett kérdés", ami "lehet, hogy még azt is szétszakítja, amit sikerült összekötni".
A határon túli vezetők azt hangsúlyozták, hogy a magyar állampolgárság megszerzésével a Kárpát-medencében élő magyarok nem hagynák el szülőföldjüket, sőt, a jelenlegi gyakorlat az, ami a szülőföld elhagyására készteti őket, mert csak akkor kaphatnak magyar állampolgárságot, ha Magyarországon telepednek le.
Duray Miklós határozottan kifogásolta, hogy noha Gyurcsány Ferenc korrekt tájékoztatást ígért a Magyar Állandó Értekezlet közelmúltban tartott ülésén, a magyar kormány az igen szavazat következményeiről szólva "riadalmat keltett", emiatt a magyar választópolgár elbizonytalanodott.
"Alapvető jog, hogy állampolgársága lehessen ott, ahol a nemzet többsége él" - mondta a határon túli magyarok törekvéséről.
Annak érzékeltetésére, hogy mennyire fontos a határon túli magyarok befogadása, Tőkés László részleteket énekelt egy ősi népi énekből, Duray Miklós pedig idézett II. Rákóczi Ferenc imájából.
Gyurcsány Ferenc közölte: a 15 millió magyarért viselt felelősségének úgy tud megfelelni, ha együttműködést, ha tárgyalást kínál. "Ezért nem a szavazásra, nem az igen szavazására, hanem az attól való távolmaradásra biztatok, hogy kezdődhessen a tárgyalás, hogy ne erőszakkal próbáljuk megoldani azt,(...) hogy nincsen kész a magyar nemzet."
MTI - fideszfrakcio.hu