Az Európai Uniónak az ukrán elnökválasztásokról kialakított álláspontja kapcsán született, Udvardi Iván politikai igazgató által jóváhagyott és az egész külügyi vezetés számára készült feljegyzés megállapítja: ebben az esetben Ukrajnában a tömegmegmozdulások befejeződnének, egyfajta megegyezés jönne létre a hatalom és az ellenzék között, amelynek egyik útja lehet a parlamentben megrekedt politikai reformfolyamat végigvitele. Ez az álláspont tükröződött korábban is a Janukovicshoz kötődő kárpátaljai képviselő, az itthon nemzetbiztonsági kockázatként értékelt Gajdos István kritikátlan támogatásában. Mindezek fényében érthető az is, hogy a Külügyminisztérium az európai uniós tagországokkal vagy a két forduló között Kijevbe látogató Orbán Viktorral ellentétben miért volt oly visszafogott az ukrajnai események értékelésében.
A Külügyminisztérium európai politikai együttműködési főosztálya által jegyzett, az ukrán választások második fordulója után készült helyzetértékelés abból indul ki, hogy a választásokon nyilvánvalóan jelentős csalások történtek, az Európai Unió az EBESZ előzetes jelentése alapján erőteljesen megkérdőjelezte a várható eredmény legitimitását és a Juscsenkót támogató erők tömegmegmozdulásokat tartanak. Négy forgatókönyvet vázol, amelyekből a fent említett változat bekövetkezését látja valószínűnek, kiegészítve azzal, hogy ez a csalás nyilvánvaló elismerésére épülő verzió megvalósulása áll összhangban a magyar és az uniós érdekekkel. Csak elvben tartották elképzelhetőnek a hatalom erőszakos megdöntését, elvetették a grúziai forgatókönyvet, és kicsi valószínűséget adtak annak, hogy Kucsma érvényteleníti az eredményeket és új választásokat ír ki.
A feljegyzés készítői úgy vélik, az EU-nak a további lépések meghatározásakor egyebek mellett számot kell vetnie azzal, hogy meddig megy el a választási eredmények megkérdőjelezésében. Felhívják a figyelmet arra is, ha az unió mindenáron elnöki mandátumhoz kívánja juttatni Juscsenkót, az feltételezi az eddigi Ukrajna-politika felülvizsgálatát és azt, hogy számolnak Oroszország ellenérdekeltségével. A követendő magyar álláspontra javaslatot téve a szerzők az életképes kompromisszum támogatására hívják fel a figyelmet, hiszen mint fogalmaznak, Magyarországnak semmiképpen nem érdeke a tömegmozgalmak eszkalálódása. Azt is kiemelik, hogy az EU-nak hosszú távra kell kapcsolatát Ukrajnával alakítania. Ezért a választások eredményétől függetlenül fenn kell tartani, és el kell mélyíteni az Európai Unió és Ukrajna együttműködését és partnerségét.
mno.hu - fideszfrakcio.hu