fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Rákkeltő galvániszapot tárolnak Csepelen
2004. december 10., 15:17
Tirts Tamás és Németh Szilárd mai sajtótájékoztatójukon elmondták, hogy két nappal ezelőtt, egy lakossági bejelentésből értesültek arról, hogy a volt Csepel Művek területén elhelyezett, rothadó hordókban erősen rákkeltő vegyi anyagot, galvániszapot tárolnak.

A politikusok kijelentették, hogy a veszélyes anyagot a legszigorúbb környezetvédelmi előírások alapján kellene tárolni, illetve a megfelelő technikával kezelni, amely a helyszínen tapasztaltak alapján meggyőződésük szerint nem történik meg. Tirts Tamás kifejtette: a szerződések szerint három magáncég kapott megbízást a veszélyes hulladék tárolására, és az ő felelősségük a telep rendben tartása. Hangsúlyozta, hogy aggodalomra ad okot a levegőbe és a talajba jutó szennyezések mellett az is, hogy a Duna mindössze pár száz méterre van a teleptől. A gőzölgő csatornaszem kapcsán pedig megjegyezte, hogy feltételezéseik szerint nem kizárt, hogy a mintegy 1200 tonna galvániszap a megfelelő tárolás miatt akár közvetlenül a Dunába is juthat. A Fidesz politikusai rámutattak: elfogadhatatlan a helyzet, és felszólították az illetékes önkormányzati és környezetvédelmi szervek illetékeseit, hogy nyilatkozzanak a telep engedélyeiről és azok tartalmáról.

Németh Szilárd országgyűlési és csepeli önkormányzati képviselő emlékeztetett: egy európai uniós egyezmény szerint minden érintett felet tájékoztatni kell arról, ha a szomszédos területen veszélyes hulladékot tárolnak. Felidézte, hogy két évvel ezelőtt pattant ki a botrány Hajdúböszörményben annak kapcsán, hogy egy magánfészerben 25 tonna galvániszapot tároltak, amellyel kapcsolatba hozták az utcában előfordult három halállal végződő rákbetegséget. Ez az 1200 tonnányi anyag ennek majdnem az ötvenszerese - húzta alá. Hozzátette, hogy információik szerint egy tavaly júliusban kiadott engedély alapján tárolják a volt Csepel Művek területén a veszélyes anyagot, azt azonban nem tudni, hogy kik és miért szállították ide a hordókat, amelyek feldolgozását a mai napig sem kezdték meg. Felhívta a figyelmet arra, hogy a galvániszap vízzel való érintkezése során cianid szabadul fel, és ekkora mennyiségű szennyezés Dunába jutása esetén bekövetkező katasztrófa mellett eltörpül a 2001-es tiszai ciánszennyezés.

T.Z. - B.E. Szövetség Webszerkesztőség
Kép: Fidesz-frakció, Budapest