fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Népszavazáson túl, választáson innen
2004. december 11., 14:33
A Kurca-parti esték című, nagy sikerű rendezvénysorozat idei utolsó előadójaként látogatott Navracsics Tibor a minap Szentesre. Orbán Viktor kabinetfőnöke a Népszavazáson túl, választáson innen címet adta fórumának, amely előtt exkluzív interjút adott a Friss Újságnak. A politikustól megtudtuk: a Fidesz sok helyen már kinőtte a helyiségeit, emelkedett a támogatottsága, de a legfontosabb feladatának mégis azt tekinti, hogy az embereket meg tudja szólítani két kampány között is. Most például a falvakért és a teljes foglalkoztatásért kezdeményez társadalmi összefogást a Szövetség.

Milyennek értékeli a 2004. évet és mit vár a következőtől?

Meglehetősen sűrű, programokkal teli évet hagyunk magunk mögött, ami akkor kezdődött, amikor kiderültek a 2004. évi költségvetés valós számai. Majd jött az Európai Parlamenti választás, cseréltünk egy miniszterelnököt, a kormányoldal némi zavarodottság után egy pártelnököt is, két időközi parlamenti választásból pedig másfelet már teljesítettünk. Aztán itt volt a sokáig vitatott hatású kettős népszavazás is. Közben, vélhetően megint egy olyan költségvetést fogad majd el az Országgyűlés, amiről csak 2005-ben derül ki, mit is tartalmaz valójában. De fogalmazhatunk úgy is: ez volt a kormány utolsó éve arra, hogy valami nagyobb szabású vállalkozásba kezdjen. Tetszik, nem tetszik, a 2006-os választási kampány minden bizonnyal beindul már jövő ősszel. A kialakult helyzetben mindkét politikai erőnek óriási szüksége lesz minden egyes szavazatra. Ezért rendkívül éles választási kampányra lehet számítani, ami vélhetően a 2005. évet is igen intenzívvé teszi majd.

A Fidesz minderre már egy teljesen új struktúrával készül. A szó valódi értelmében, néppárt már a Szövetség?

A június 13-i, a december 5-i, valamint a szécsényi és a soproni választások eredményei azt igazolták, jó döntés volt a párt szövetséggé bővítése. Egymillió fő fölött sikerült stabilizálnunk a szavazóbázisunkat. Erre korábban csak az MSZP volt képes. Így már nem csak vetélytársai lettünk a szocialistáknak, hanem felül is múltuk őket. A Fidesz nyitásának másik fontos hozadéka: a tagság generációs kiszélesítése. Megjelentek az idősebbek és a Fidelitas révén bekapcsolódtak a fiatalok is. Az átalakulással és a tagozatok által, igazi össznemzedéki párttá vált a Fidesz. Ma már nem ritkák a 200-300 fős Fidesz szervezetek, így az igazi problémát nem is a tagtoborzás jelenti, hanem a helyiségeink méretei...

Mintha ma nem lenne teljes az összhang a polgári erők között. Mennyire lehet ez gátló tényező a választásra való felkészülésben?

Annyiban, ha ezek a pártok nem érik el parlamentbe jutási küszöböt, néhány százalékot lecsippenthetnek a jobboldali támogatottságból. Az, hogy a jobboldal heterogénebb Magyarországon, mint a bal, adottság kérdése. Mi mindig is az összefogás hívei voltunk. Bízunk abban, hogy az MDF is ezt választja majd, nem pedig a konfliktust.

A kettős népszavazásnak, Ön szerint, mi a legfontosabb üzenete?

Az egyik az, hogy mindkét kérdésre adott válaszban több volt az igen. Méghozzá úgy, hogy azok jóval meghaladták a Fidesz Európai Parlamenti választáson kapott szavazatainak a számát. Vagyis, fél év alatt tovább nőtt a Szövetség támogatottsága. A másik következtetés pedig az lehet, hogy a magyar választók túlnyomó többsége nem kívánja már a további privatizációt. Vagyis, itt meg kell állni a profitalapú magánosítással és az egészségügyben is maximum non-profit tőke bevonására kerülhet sor. A harmadik, és talán a legvitatottabb hatása a népszavazásnak: a kettős állampolgárság kérdése. Jelenleg itt állunk a nemzettudat és a gazdasági helyzet tekintetében. Tizenöt évvel a demokrácia megteremtése után, Magyarországon sajnos még mindig olyan fokú a létbizonytalanság és a kishitűség, hogy sokan - megjegyzem: érthető okokból - a nemzeti büszkeséget alárendelik a gazdasági szükségszerűségnek. Az MSZP és a kormány riogató kampánya ebből a szempontból ugyan célt ért, azonban győzni nem tudott. Ha összehasonlítjuk, hogy ők a két nem, mi pedig a két igen mellett kampányoltunk, akkor bizony egyértelmű, hogy a Fidesz győzött.

A minap Orbán Viktor értékelte ezt, választókerületeként. Csongrád megye milyen minősítést kapott?

Az egyéni választókerületi elnökök általában jó értékelést kaptak, hiszen az egész szervezet nagyon magas színvonalon és jó minőségben dolgozott. Egy-két olyan része van az országnak, ahol hagyományosan gyengébb a szereplésünk, így Heves és Komárom-Esztergom megye, most is ezek közé tartozott. Baranyában, illetve Szabolcs-Szatmár-Beregben viszont egy kicsit meglepődtünk. Bár, ez utóbbi megyében, minden bizonnyal a nehéz gazdasági helyzet játszott közre a nem szavazatok többségében, nem pedig a Fidesz népszerűségének a csökkenése.

Az emberek nagy számban érdektelenné váltak a politika iránt. Őket mivel kívánják a jövőben motiválni?

A munka, az otthon és a biztonság olyan szlogenünk volt az idén, amire az emberek fogékonyak voltak. Arra kell törekednünk, hogy amikor nincsen kampány, akkor is tudjunk ilyen fontos kérdésekről beszélni. Manapság talán a leglényegesebb a falusi térségek felzárkóztatása, a falvak életesélyeinek és életminőségének növelése, valamint a teljes foglalkoztatás. Ezek olyan kérdések, amelyekről a hétköznapi életben, nem csak a hatalmi politika nyelvén, hanem a közügyek szintjén is, folyamatosan beszélni kell. Azt hiszem, ez az út az, melyen keresztül megérheti a választópolgár, hogy nem csupán kampányidőszakban van rá szükség, hanem kikérik a véleményét közte is.

Igen ám, csakhogy kampányidőszakban bizony a baloldal sem tétlenkedik...

Az elmúlt választások bebizonyították, hiába folytattak rendkívül éles negatív kampányt, hiába mocskolták a Fideszt és a jó érzésű embereket, hiába riogattak, mégis a mi kampányunk volt a szavazatok alapján az eredményesebb. Szerintem, a szocialisták is belátják előbb vagy utóbb, hogy ez a fajta kampány nem vezet eredményre.

A következő országgyűlési választáson meglesz a Fidesz kétharmados többsége?

Jó lenne, de ezt ma még nem lehet biztonsággal megmondani. Egyrészt a magyar választási rendszer olyan, hogy adott esetben az is előfordulhat, hogy a szavazatok aránya és a mandátumarány között olyan különbség áll be, hogy viszonylag egyszerű többséggel, kétharmados mandátumtöbbséget lehet elérni. Erre volt már példa 1994-ben, amikor az MSZP és az SZDSZ úgy birtokolt kétharmados többséget, hogy az országgyűlési választáson a kettejük szavazatai éppen hogy elérték az ötven százalékot. De az is lehet, hogy addigra a jelenlegi kormány politikája annyira csődbe jut, hogy a valós választói hangulat is a kétharmad felé tolja el az országot. Én azért ennek kicsi esélyt adnék. Inkább úgy számolom, hogy 2006-ban rendkívül kiélezett küzdelem lesz, és meglehet, hogy mindössze egy-két mandátum dönt majd a Fidesz és az MSZP között.

Révész János, szentes.fidesz.hu - fideszfrakcio.hu