Ezzel a bizottsági döntéssel enyhülhet az a feszültség, amely amiatt keletkezett, hogy az EU pénzügyminiszterei és az Európai Bíróság eltérő álláspontra helyezkedett a deficit kérdésben. Ilyen körülmények között az Európai Bizottság jobbnak látta, ha nem nyit újabb frontot akkor, amikor egyetértést akar kialakítani az unió stabilitási és növekedési paktumának működtetéséről.
Joaquin Almunia pénzügyi biztos a döntés bejelentésekor megjegyezte, hogy a bizottság figyelemmel kíséri majd a német-és franciaországi költségvetési fejleményeket, és nem fog habozni, ha a helyzet rossza irányban változna.
Németország azt vállalta, hogy az idei 3,7 százalékra várható államháztartási hiányt jövőre a bruttó hazai termék 2,9 százalékára viszi le, Franciaországban pedig a kormány 3,7 százalékról 3,0 százalékra csökkenő hiányt prognosztizált.
A két ország várhatóan üdvözli majd a döntést, amely azonban egyes Európa Parlament-i körükben nemtetszést váltott ki. Alexander Radwan az Európai Néppárt gazdasági szóvivője szerint a bizottság meghajolt a német és a francia nyomás előtt, továbbá - mint mondta - a döntés alááshatja az euró iránti bizalmat, hiszen azt jelzi, hogy a költségvetési szabályok megsértőinek nem kell tartaniuk szankcióktól.
MTI - fideszfrakcio.hu