Az Alkotmánybíróság drogtörvényről hozott határozata hideg zuhanyként érte a koalíciót és értelmiségi holdudvarát, a véleménydeformáló médiaértelmiséget. Ritka, de nem példa nélküli pillanat: a bírói testület az alaptörvény rendelkezéseiből kiindulva egyértelműen az egyik fél javára döntött el egy évek óta a közvélemény élénk érdeklődésével kísért társadalompolitikai vitát. Így volt ez a halálbüntetés eltörlésekor, az MDF igazságtételi törekvéseinek blokkolásakor vagy a Bokros-csomag java részének megsemmisítésekor. Két napja megfellebbezhetetlen tényként hivatkozhatunk arra, amit az ország józan többsége eddig is evidenciaként kezelt: az, amit liberális drogpolitika címén a Medgyessy-Gyurcsány-kormány, illetve az úgynevezett SZDSZ szélsőséges nézeteit defetista módon a magáévá tevő MSZP művelt, alkotmányellenes, összeegyeztethetetlen az élethez és az egészséghez való alapjogunkkal, súlyosan sérti a közérdeket, és - ami a leginkább megbocsáthatatlan - nincs tekintettel a gyermekek jogainak védelmére. Gyurcsány Ferenc - a kis magyar Hodorkovszkij - hiába mondja ezek után, hogy folytatható az eddigi drogpolitika, az ultraliberális szabályozás megbukott, az Orbán-kormány által kitaposott ösvényen vezet tovább az út. (A határozatot bírálni alkotmányos alapjog, félreértelmezni nem illik, nem végrehajtani szigorúan tilos.) A döntés nem csupán paragrafusokat gyomlált ki a törvényből, hanem rávilágított a kábítószer-fogyasztást elnézően kezelő, a dohányzással és az alkohollal példálódzó balliberális közbeszéd tarthatatlanságára. Elrettentő felmérések, naponta érkező rendőrségi hírek bizonyítják, hogy a drogprobléma csak aktív állami fellépéssel, a büntetőjog fenyegetésének fenntartásával kezelhető.
Az eset kapcsán újfent megállapíthatjuk, hogy alapvető gondok vannak a kormányzó erők jogérzékével, alkotmányos ismereteivel. Ebben a ciklusban tizenharmadszor (!) mondták ki az alkotmánybírák a kabinet vagy a parlament koalíciós többsége valamelyik fontos határozatáról, hogy az az alaptörvénybe ütközik. (Bárándy Péternek, a bukott Medgyessy-kormány igazságügy-miniszterének civilként is éghet az arca.) Tegnap aztán ismét kiderült: mindig van még lejjebb. A Legfelsőbb Bíróság a rendszerváltozás óta példátlan módon megsemmisítette egy országos szavazás, a december 5-i referendum eredményét. A szavazókörök több mint tíz százalékában újra kell számolni a voksokat, mert felvetődött annak a gyanúja, hogy összekeverték az igeneket és a nemeket. Függetlenül attól, hogy mindez az eredményt érdemben valószínűleg nem befolyásolja, az eset az ukrán és a feltételezhető első fordulós román választási csalások árnyékában súlyos presztízsveszteséget jelent a friss EU-tag Magyarország számára. Ne feledjük: a kormányoldal megint arrogánsan félresöpörte a sajtója által jobboldali hőbörgésként láttatott aggodalmakat, s nem volt partner a fejlett demokráciákban alapjognak tekintett utólagos eredmény-ellenőrzésben.
Azt hiszem, mértéktartó, szerény követelés a demokrácia hívei részéről a választások lebonyolításáért felelős személy lemondatása. Lamperth Mónikának mennie kell!
Szerető Szabolcs; Magyar Nemzet
mno.hu - fideszfrakcio.hu