Endrédy István hangsúlyozta: támogatják az Európa-bajnokság megrendezését, de azt az eredetileg tervezett lágymányosi helyszínen szeretnék látni. Mint mondta, a margitszigeti helyszínt azért kifogásolják, mert a Hajós Alfréd uszoda bővítése egy védett közpark területén történne, és ez a bővítés zöldfelületet vesz el a belváros szívéből. Kiemelte, hogy a szakhatóságok az építés ügyében számos ellenvetést tettek. Ezek között említette, hogy három kút védőterületén lenne az uszoda, a közművek pedig egy kolostor romjainak területén lennének. Hozzátette, hogy egyre szélesedő társadalmi tiltakozás övezi ezt a beruházást és reméli, hogy sikerül megakadályozni az uszodabővítést.
Illés Zoltán országgyűlési képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a költségvetési törvényben 2002 előtt már benne volt az uszodaépítéséhez szükséges összeg. Most mindössze annyit kellene csinálni - jegyezte meg -, hogy a költségvetési vita utolsó fázisában egy külön sorba betenni a lágymányosi helyszínt. Még mindig megvalósítható az uszoda építése a lágymányosi helyszínen - hangsúlyozta.
Illés Zoltán a XV. kerületi hulladékégető rekonstrukciójával kapcsolatban elmondta, hogy eddig két kazánnal végeztek, de a próbaüzemek sikertelenek voltak, mert olyan szerkezeti hibák és tervezési hiányosságok derültek ki, amelyek növelik a költségeket. Ismertetése szerint a próbaüzem bebizonyította, hogy a levegőszennyezettség a határérték alatt marad, ugyanakkor a tervezők és a beruházók nem számoltak azzal, hogy a hulladék összetételében az utóbbi időben megnövekedett a műanyagok aránya. Elmondta, hogy a műanyagok égése miatt felrakódások alakulnak ki a kazánok falán, amelyek később szerkezeti problémákat okoznak, ugyanis ezek a felrakódások, amikor lezuhannak, összetörik a kazán egyes elemeit. Emiatt a két kazán rekonstrukcióját újból el kellett kezdeni. A füstgáz leválasztásához használt berendezések anyagát nem megfelelő módon tervezték, így a 20 évre tervezett eszközök élettartama a próbaüzem néhány hete-hónapja után lecsökkent 3-5 évre. Ez azt jelenti - mondta -, hogy ha a teljes felújítás után átadják a hulladékégetőt, akkor a következő városvezetésnek 3-5 éven belül újból meg kell ejtenie a rekonstrukciót. A pótlólagos költségek az első két kazánnál már másfél-két millió forintra rúgtak. Illés Zoltán adatai szerint a teljes beruházásra 19 milliárd forintot terveztek. A politikus hozzátette, hogy az országgyűlés környezetvédelmi bizottságának szerdai ülésén a főváros főpolgármester helyettese, illetve a hulladékégető vezetői elismerték ezeket a problémákat. Kitért arra is, hogy a fővállalkozó az alvállalkozók pénzén kívánja a rekonstrukció többletköltségét megtakarítani, ez pedig csődközeli helyzetbe sodorhatja ezeket a cégeket. A megoldás az - mondta Illés Zoltán -, hogy minden háztartástól szelektív módon kell összegyűjteni és elszállítani a hulladékokat, a műanyagokat pedig külön kell kezelni.
MTI - fideszfrakcio.hu