fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Görögország üdvözölte az EU és Törökország egyezségét
2004. december 18., 16:39
Görögország szempontjából jelentős sikernek nevezte a Törökország és az Európai Unió között pénteken létrejött megállapodást a görög külügyminiszter, aki szerint a megállapodás minden bizonnyal hozzájárul majd a két szomszédos ország kapcsolatainak javulásához.

Pétrosz Moliviatisz szombaton Athénban tartott sajtótájékoztatóján rámutatott, hogy a nagyon kemény, hosszú és bonyolult tárgyalások után Görögország számára különösen fontos siker született, az eredmények nagyon kielégítőek.
"A térség biztonságának és stabilitásának szavatolása áll politikánk középpontjában, és a térség minden országa, amely csatlakozik az Európai Unióhoz, hozzájárul e cél megvalósításához" - mondta Moliviatisz, aki szerint új korszak nyílik meg Görögország, Törökország és Ciprus kapcsolatainak normalizálása terén.
Az Európai Tanács pénteken Brüsszelben úgy döntött, hogy Törökországgal 2005. október 3-án indítják meg az uniós csatlakozási tárgyalásokat, ám Törökország még a tárgyalások megkezdése előtt aláírja az EU és Törökország vámunióját az integrációs szervezet tíz új tagállamára, köztük Ciprusra is kiterjesztő ankarai jegyzőkönyvet, és ezzel gyakorlatilag elismeri a földközi-tengeri szigetországot.
A görög diplomácia irányítója rámutatott, hogy a megállapodás záró következtetései tartalmaznak utalást a görög álláspontra, amelynek értelmében Törökország kötelezi magát a jószomszédi viszony fenntartására a vele határos országokkal. Hozzáfűzte, hogy ez a megállapodás nem egy biankó csekk, mivel Törökországot a legalább tíz évig elhúzódó tárgyalások alatt megfigyelés alatt tartják az unió tagállamai, köztük Görögország és Ciprus.
Ciprussal kapcsolatban Moliviatisz azt jósolta, hogy Törökország uniós csatlakozási tárgyalásának megkezdéséig egyre inkább felülkerekedik a megosztott szigetország helyzetének rendezésére irányuló tendencia, ami minden érintett fél érdekét szolgálná. Úgy vélte, az újraegyesítéshez elvezető megoldás alapját a Kofi Annan ENSZ-főtitkár nevével fémjelzett terv szolgáltatja majd, annak figyelembe vételével, hogy Ciprus időközben az EU tagjává vált.
Kosztisz Sztefanopulosz görög köztársasági elnök ugyanakkor sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy az EU ádáz tárgyalásokra kényszerült Törökországgal ahelyett, hogy feltételeket szabott volna, a demokrácia és a szabadság értékeit és kultúráját rákényszerítette volna. Hozzátette: megérti a kormány politikáját, hogy az EU-n keresztül próbálja rendezni a vitás kérdéseket Törökországgal. "Nem helytelenítem a döntést a tárgyalások megkezdéséről, de sajnálom, hogy Európa ily módon tárgyalt... ahelyett, hogy rákényszerítette volna elveit a másik félre" - mondta Sztefanopulosz.

MTI - fideszfrakcio.hu