- Lejárt a határidő, önöknek van-e arról valamiféle kimutatásuk, hogy vajon hány épületben nem történt még meg az akadálymentesítés?
- Kimutatásunk nincs róla, de országos szinten a közhasználatú épületek körülbelül 20-22 százaléka akadálymentes. A határidő 2005. január elseje volt, ennek alapján minden közhasználatú épületnek akadálymentesnek kellene lennie - közölte Szakál József, a Mozgáskorlátozottak Országos Egyesületének főtitkára. Ha megnézzük, az önkormányzati kezelésben lévő középületek között készült egy felmérés, és átlagosan 13,3 százalékuk akadálymentes. Ha területileg nézzük, akkor Békés, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok megyében 22 százalékos, de például Somogy megyében csak 8 százalékos az akadálymentesítés.
- Készül egy módosítás, amely kitolná ezt a bizonyos határidőt, amit már sikerült átlépnünk.
- Igen, hallottam róla, hogy van egy előterjesztés, amely a közhasználatú épületek akadálymentesítését 2007. december 31-ig kitolná. Nekem az a véleményem, hogy a határidő kitolásával nem oldunk meg semmit. Nem lesz akadálymentes a középület, illetve egyet megoldunk, azt, hogy elkerülhető a tömeges per, de ettől még a mozgáskorlátozottsággal élő ember nem fog tudni közlekedni. A jogszabályok nagyon jók, csak a végrehajtással van probléma. Ha figyelembe vesszük azt, hogy például az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal tavaly az önkormányzatok kezelésében lévő épületeknek két akadálymentesítési pályázatára hatszázan jelentkeztek, ennek 80 százaléka, tehát 480 beadott pályázat nem felelt meg az akadálymentesítési követelményeknek, és ebből 432-re viszont az építési engedélyt is kiadták úgy, hogy nem lehetett volna kiadni.
A Magyar Rádió szerette volna megkérdezni az esélyegyenlőségért felelős minisztérium álláspontját is, ám a sajtóosztályon azt a választ kaptuk, hogy mivel a törvénymódosítás folyamatban van, ezért érdemben csak utána tudnak nyilatkozni.
Berek Patrícia, MR
fideszfrakcio.hu