A közlemény emlékeztet arra, hogy a technikai megvalósítási tanulmányt a Rosia Montana Gold Corporation decemberben nyújtotta be a román hatóságoknak. A környezetvédők szerint a dokumentumban olyan adatok szerepelnek, amelyek alapján Magyarország kizárható az engedélyezési folyamatból. A cég tanulmánya - amely a környezetvédelmi hatásvizsgálat első lépéseként készült - azt sugallja, hogy a beruházásnak egyáltalán nincsenek nemzetközi hatásai.
A környezetvédő szervezet közleményében figyelmeztet: amennyiben a magyar kormányzat nem tesz azonnali diplomáciai lépéseket, a tanulmányt a román hatóságok ebben a formájában fogadhatják el. Ez esetben elmarad a nemzetközi egyezmények által is kötelezővé tett nemzetközi hatásvizsgálat mindazon ígéretek ellenére, amelyeket Persányi Miklós miniszter kapott a közben már lemondott román kormány környezetvédelmi miniszterétől - véli a Greenpeace.
A tanulmányt néhány nappal az után nyújtották be, hogy a magyar kormány nem emelt kifogást az unió által Romániának adott átmeneti mentességek ellen. E mentességek közül több éppen a Verespatakon is alkalmazandó ciános bányászati technológiák alkalmazását könnyíti meg - hangsúlyozzák a környezetvédők.
A Greenpeace felszólítja a magyar kormányt és Persányi Miklós környezetvédelmi minisztert, hogy az aranybánya ügyében haladéktalanul kezdeményezzék a nemzetközi hatásvizsgálatot.
MTI - fideszfrakcio.hu