fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Atombiztos gyurcsányi konfliktusteremtés
2005. január 11., 11:17
Nem újkeletű a célkitűzés, mely szerint 2008-ig fel kellene építeni a kis- és közepes aktivitású, radioaktív hulladékot befogadó lerakót kis hazánkban. E témában felmerült már Ófalu, Véménd, Bátaapáti és Paks neve, sőt Wekler Ferencé is; azt hihetnénk tehát, semmi csavar nincs a történetben. Pedig mekkora van benne: ha valami, akkor csakis a környék szőlőültetvényei kápráztathatják el a szemünket, attól nem látjuk a tutit. Persze látjuk ám - csak éppen nem értjük.

Wekler Ferenc, egykori mecseknádasdi tanácselnök, jelenlegi kormányzati koordinátor előtt - mintegy mindent vagy semmit elnyelő lyukként - újra itt tátong a hatalmas lehetőség, hogy bebizonyítsa rátermettségét, politikusi zsenialitását. Feladata nem kisebb, mint egy teljes kutatási koncepció kidolgozása, valamint a radioaktív hulladék-ügy - konkrétan egy adott helyszín - társadalmi elfogadtatásának segítése.
Mióta napvilágot látott, hogy a kormányfő Wekler Ferenc számára új posztot kreált, az egykori országgyűlési alelnök újfent a figyelem középpontjában tevékenykedik. És most sem kap kedvesebb és megértőbb hozzászólásokat, mint állami támogatásból keletkezett szőlőtelepítése idején. Tudta is ezt, ahogy a kormányfő is, mégis kinevezte.
Annak ellenére kreált neki egy új pozíciót tehát, hogy mindkettő tudta, Wekler újbóli politikai képbe kerülése nem éppen örömmámortól repdeső állampolgári fogadtatásban részesül majd. Fokozhatnám: annak ellenére kinevezte egyik Ferenc a másikat, hogy - tudvalevőleg - az atomhulladékokkal kapcsolatos stratégia kidolgozását és az arra szánt kormányzati források kezelését már van, aki ellássa; nevezetesen a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht., mely az Igazságügy Minisztérium fennhatósága alatt működő Országos Atomenergia Hivatal alá tartozik. Sőt, annak ellenére, hogy a feladat, melyet kormányzati koordinátorként el kell látnia Weklernek, csak egy lufi, ami nagyon hamar kipukkanhat.

Miután Ófalu lakói elzárkóztak az atomtemető helybeli létesítése elől, az ország tekintete hamarost Bátaapáti irányába fordult: megcsillant a lehetőség, hogy a település esetleg alkalmas a radioaktív hulladékok föld alatti elhelyezésére. A lufi nagyobb, mint gondoljuk.
Először is, mert Ófalu és Véménd lakói épp Wekler tanácsára, támogatásával és vele karöltve tiltakoztak hevesen a temető ellen. (Most ki is nyílt a bicska a zsebükben; egyikük egy netes fórumban egyenesen pofátlanságnak nevezi a köpönyegforgató wekleri fellépést, mi több, fájlalja, hogy miatta veszítettek munkahelyeket, bölcsődét, utakat. )

Na, de miért is lufi még ez az egész pozíciósdi? Mert nem elég, hogy olyasvalaki áll egy projekt élén, aki korábban az ellenzője volt annak, amit most koordinál; hanem mert olyan témában kell egy hullámhosszra juttatnia a kormányzati véleményt a lakosságéval, melyet illetően az a bizonyos nevező eléggé közös már. Még abból az időből származik az egyetértés, mikor a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. egyedül, Wekler nélkül végezte a dolgát. Bátaapátiban a képviselő-testület tagjai ugyanis még 1994-ben megkérdezték a falu valamennyi felnőtt lakosát arról, mi a véleményük az atomtemetőről. A helybeliek 98 százaléka úgy döntött, hogy a falu határában elkezdődhetnek a kutatások.
A térség országgyűlési képviselője, Potápi Árpád is értetlenkedik az események wekleri fordulatán: "A nemzeti intézmények, sőt a tudományos akadémia is támogatja az itt folyó kutatásokat, (...) Ide nem kell új koncepció, és nem kell új poszt ennek megvalósítására, ez a környező települések polgármestereinek véleménye is" - olvasható a Vasárnapi Blikkben.

Na, hát akkor minek most Weklert újra elővenni? Mi ez, politikai alku? Miért döntött így Gyurcsány, valóban azért, mert a korábbi országgyűlési alelnök közel húsz éve foglalkozik az atomtemető problémájával, így az azt elutasító és támogató érveket is ismeri?
Hát szerintem a Népszabadság egyik publicistája summázza a lényeget: "szilveszter óta alig telt el egy hét, és a kormányfő összehozta az idei év első politikai baklövését." Ez egy "atombiztos konfliktus". Ez utóbbi mondatra helyezném a hangsúlyt (mert hogy baklövés, azt sokan mondják, bizony...).

Gyurcsányt a korábbi szocialista politizálással szembemenő, kifejezetten konfrontálódó típusú vezetőnek tarják, aki nem elkerüli, hanem gyártja a konfliktusokat. Politikai elemzők szerint ebben van az újítása és az ereje.
Nos, ha ez így van: hát ezúttal is kreált egyet, ám nem éppen a legjobb fajtából valót, mert azért Wekler több, mint amin hosszasan elmerengünk és elvitázunk (vö. Gyurcsány pápánál tett látogatását).Valóban, a konfliktusgyártás nem szokatlan gyurcsányi magatartás. De most már láttuk a kormányfő technikáját, szikár alkatát, magas homlokát és vitézi bátorságát, úgyhogy az általa kinevezett Wekler csak koordináljon magának, felesleges az ő ebbéli munkásságára pénzt áldoznunk.
Vagy még jobb: az munkájáért járó jövedelem minimum 100%-át ajánlják - a köztévés Baló adakozásra való felhívásának analógiájára - a cunami által szétdúlt lakóközösségek megsegítésére. Ha már. De ne már!

Bencze Mariann, ma.hu

ma.hu - fideszfrakcio.hu