Ahhoz képest, hogy egyesek szerint ez már a kampány éve, az első napok üdvösen csöndesek. Meg tudták emészteni a felek győzelmeiket, vereségeiket?
Még igencsak az év első napjait éljük, így nem kaphatunk látványos választ arra a kérdésre, hogy ez már kampányév-e, vagy - Hiller pártelnök úr véleményével ellentétben - nem az. A parlamenti munka februárban indul, s nyilván kiváló poénokkal készül mindenki.
Addig döntik el, mivel "tematizálják a közbeszédet", ahogy "politológusul" mondani szokás?
Mint a divatfogalmak általában, ez is többet fed el a valóságból, mint amennyit megmutat. Minden párt folyamatosan figyel. A Fidesz is. Egyébként nem a pártok tematizálnak, hanem a valóság.
A megfigyelők szerint lényeges változás - a nyári állapotokhoz képest -, hogy a kihívó személye változott. Eddig úgy tűnt: a szocialisták lesznek a félig-meddig már győztes Orbán kihívói. Ma már Orbán a kihívó.
Merész logikai ugrás, de tisztelem a véleményét. Én pont fordítva látom.
Elég csúnyán zárult az elmúlt év. A népszavazás a politikai elit végletes tehetetlenségére utal.
Nem állíthatóak ilyen élesen szembe a politikusok és a választópolgárok. A népszavazás hosszú, fárasztó politikai évet zárt le, amely 2004 februárjában indult az előző miniszterelnök meghökkentő és rögtönzött közjogi javaslataival. Azóta nem volt hét, amikor ne történt volna valami. Az egyik legintenzívebb politikai év volt a tavalyi, amely a nemzeti petícióval indult, folytatódott az Európai Parlamenti választással, amelyre a válasz a nyáron bekövetkezett kormányválság volt, majd a miniszterelnök-csere. Fáradtság zárta le az évet. Nemcsak politikából áll az élet.
Azt mondták annak idején, hogy Gyurcsány önöknek főnyeremény. Tényleg az?
Soha nem éreztem így. Arról, hogy Gyurcsány Ferenc milyen politikus, nincs elég információnk. Kormányzásból még keveset mutatott, kommunikációból annál többet. Március-április környékére talán már többet tudunk. Csupán szövegből nem lehet kormányozni.
A Fidesz politikájáról viszont akkor tudunk többet, amikor Orbán Viktor megtartja szokásos évértékelőjét februárban. Mire számítsunk?
Lényeges eleme lesz a munka, az otthon és a biztonság jelszava, és az ideológiai viták helyett a szakpolitikai és az emberek mindennapi életét meghatározó kérdésekre helyezzük a hangsúlyt.
Annál is inkább, mivel dramaturgiailag érdekes átkötés volt, ahogy a párt elnöke a népszavazást lezáró értékelésében a nemzeti tematikáról szinte egyazon mondaton belül átváltott a szociális mondanivalóra.
A népszavazási eredmény valóban azt mutatja, hogy az emberek létbizonytalanságban élnek.
Amennyire passzívak a kevésbé elkötelezett szavazók, annál harciasabbak a végsőkig elkötelezettek. A futballstadion kapuk mögötti karéja megtelt ultrákkal, de ajánlatos biztonsági őröket alkalmazni ott, ahol a két tábor összeér.
Nem látom tragikusnak a helyzetet. Természetesen vannak vehemensebb szurkolók. Sokszínű mindkét tábor. Nem hiszem, hogy Magyarországot az általános meg nem értés uralná.
Nem tudom, olvasta-e a Nádas Péterrel készült interjút a közelmúltban. Úgy definiálta Orbán Viktor politikai teljesítményét, hogy a politikai tehetségekben nem bővelkedő rendszerváltás szinte egyetlen politikai tehetsége. Egyedülálló, ahogy a jobboldalt egységesítette. Elkövetett azonban egy számítási hibát, amit többé nem tud majd korrigálni. Elmulasztotta, hogy szigorúan megvonja a határvonalat a jobb és a szélsőjobb között. A keletkezett résen pedig beáramlott a csőcselék.
Az elemzőt mint írót nagyra becsülöm, úgyhogy a politikai nézeteit is tiszteletben tartom. Viszont nem tudok mit kezdeni a szélsőjobb és a csőcselék definíciójával.
Hogy áttérjünk a szocialista pártra: az utóbbi időben határozottabb ideológiai vonalvezetés érezhető, de mindebből nem bontakozik ki egységes kép. Mérsékelt antiklerikalizmus? Új ügynöktörvény? Alkotmányozás? Hogy jön ez össze?
Mások hálószobatitkairól beszélni nem hálás. Az új vezetés keresi helyét, pozícióját az MSZP-n belül is. Gyurcsány Ferenc sajátos helyzetben van, miniszterelnöki öndefiníciója inkább az MSZP-n kívülre helyezi.
Egyesek szerint minden korábbinál szervezettebb és eszeveszettebb kampányra számíthatunk 2006-ban.
Bízom abban, ha intenzívebb lesz is a kampány, nem lesz eszeveszett. Civilizált demokraták vagyunk. Nem szabad, hogy a vitáink elmérgesedjenek.
Buják Attila
168ora.hu - fideszfrakcio.hu