"Nem sáncolhatjuk be magunkat a két véglet, a kettős állampolgárság követelése és elutasítása mögé, hanem az áthidaló megoldásokat kell keresni" - közölte Kasza József, miután Bugár Béla társaságában Szili Katalin házelnökkel folytatott megbeszélést.
A VMSZ elnöke azt mondta, nem akarják rákényszeríteni a magyar kormányt álláspontja megváltoztatására, de a kormány se akarja azt, hogy a határon túli magyarok valamiért cserében elálljanak jogos elvárásaiktól. "A kettős állampolgárság egyszerre kiindulópont és végcél" - fogalmazott Kasza József.
Bugár Béla elmondta: az akadálymentes kapcsolattartás nem helyettesíthető a szülőföld-programmal és alappal, de a miniszterelnök által felvázolt, az Európai Unió területére is érvényes útlevél megadása a határon túli magyaroknak már nagyon közel van ahhoz a célhoz, amit Szabadkán január elején a határon túli magyar szervezetek egységesen megfogalmaztak. Kitért arra, hogy nem mindenhol tudtak ugyanolyan pozitívan tárgyalni, "a miniszterelnöknél például nagyon keményen kezdtük".
"Tudomásul vesszük, hogy a magyar kormány nem mutat nagy hajlandóságot a kettős állampolgárság bevezetésére, ugyanakkor elvárjuk, hogy a kabinet is elfogadja, mi igényt tartunk rá" - jelentette ki a MKP elnöke.
Üdvözölte, hogy a Gyurcsány Ferenccel előző nap elfogadott megállapodás alapján szakmai egyeztetések indulnak a szülőföld alap és a szülőföld-program megvalósításáról, valamint a miniszterelnök ötpontos javaslatának más pontjairól is. "Azt várjuk, hogy a határon túli magyarok és a kormány álláspontja közeledni fog, ebben az esetben mindkét fél csak nyerni fog rajta" - tette hozzá.
Bugár Béla elmondta: a Szili Katalintól kapott ígéret alapján amennyiben a Magyar Országgyűlésben bármi napirendre kerül a határon túli magyarok vonatkozásában, akkor annak ők is aktív részesei lehetnek.
Kasza József szerint az anyaországnak és a határon túl élők közös céljának megvalósítása a feladat, vagyis a nemzet egyesítése, a nemzeti stratégia kimunkálása.
"Az első véleménycseréken vagyunk még csak túl, de állíthatom, hogy a határon túli magyarok minden tekintetben korrekt partnerei tudnak lenni a kormánynak, parlamentnek, a magyar polgároknak. De elvárjuk, hogy méltányolják, mi is a magyar nemzet részei vagyunk" - fogalmazott a VMSZ elnöke. Hangsúlyozta, hogy a szabadkai tárgyalások végén egységes álláspontot tudtak kialakítani a határon túli magyar szervezetek, és azok is messzemenő szolidaritással támogatják az ott megfogalmazott elképzeléseket, akiknél nem olyan égető a probléma, mint a Délvidéken vagy a Kárpátalján.
"Nagyon örülnék, ha ez az egység Magyarországon is megvalósulna" - szögezte le Kasza József.
Azzal kapcsolatban, hogy Gyurcsány Ferenc csütörtökön a határon túli magyarok többes identitásáról beszélt, Kasza József megjegyezte: nekik csak egy identitásuk van, az pedig a magyar nemzethez tartozás. Ezzel összefüggésben Bugár Béla azt mondta, hogy nemzetiség szempontjából csak egyfajta identitás van, bár állampolgárság szempontjából lehet kettős kötődés.
Szili Katalin elmondta: bíztató volt számára az egyeztetés, ami csütörtökön a miniszterelnök és a két határon túli magyar politikus között lezajlott.
"Úgy tűnik, közeledhetnek az álláspontok, és közös platform alakítható ki a határon túliak számára azokban a kérdésekben, amelyben a decemberi népszavazás során feszültségek alakultak ki" - mondta a házelnök.
Kitért arra, hogy február 4-én Szegeden találkozik Predrag Markovics szerb parlamenti elnökkel, akivel elfogadják a két parlament közötti tolerancia-programot, amely a vajdasági magyarokat ért incidensek kiiktatását célozza.
Kasza József és Bugár Béla csütörtökön és pénteken sorrendben Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, Somogyi Ferenc külügyminiszterrel, Orbán Viktor Fidesz-elnökkel, Mádl Ferenc államfővel és Szili Katalin házelnökkel folytatott megbeszélést a kettős állampolgárságról tartott eredménytelen decemberi népszavazás nyomán előállt helyzetről.
MTI - fideszfrakcio.hu