Pavol Hrusovsky szlovák parlamenti házelnök szerint a szlovák diplomácia hivatalos magyarázatot kérhetne a magyar miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc határon túli magyarok autonómiájával kapcsolatos felvetésére.
Hrusovsky feltételezi, hogy a szlovák külügyminisztérium ezt külső ösztönzés nélkül is megteszi. A kereszténydemokrata (KDH) házelnök azonban jelezte, hogy pártja előbb rákérdez Eduard Kukan külügyminiszternél, vajon a protokoll szerint az ügyben milyen eljárás lenne helyénvaló, aztán türelemmel kivárja a szlovák diplomácia lépését.
A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség kérdéseire válaszoló Hrusovsky szerint a szlovák kereszténydemokraták az autonómia minden lehetséges formáját elvetik.
A hírügynökség megkérdezte Bugár Bélát, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnökét is, aki csütörtökön és pénteken Budapesten folytatott tárgyalásokat. Válaszában Bugár nyomatékosan hangsúlyozta: pártja programjában semmi olyasmi nem szerepel, ami Szlovákia érdekeit veszélyeztetné. Kifejtette: szó sincs róla, hogy bárki is területi autonómiában gondolkodna: a törekvések az oktatási és a kulturális autonómia megteremtését célozzák, és bizonyos törvényben szavatolt nyelvhasználati jogkörökre is kiterjednek - utalt pártja azon nyílt törekvéseire, amelyek szerint Szlovákiában a kisebbségi kultúrák állami támogatását törvényi garanciákkal kellene biztosítani.
Gyurcsány Ferenc autonómia-felvetését Bugár úgy fogja fel, hogy "a magyar miniszterelnök kicsit a mi térfelünkre dobta a labdát" - idézi a TASR. Bugár azonban hozzátette: ő maga teljesen helyénvalónak találja, ha a magyar kormány támogatja az önkormányzatiság adott ország részéről is elfogadható formáját.
Budapesti megbeszéléseinek legjelentősebb eredményét Bugár abban jelölte meg, hogy magyar partnereivel sikerült egyezségre jutni a szakértői egyeztetések elindításában. "Megállapodtunk, hogy végre közös asztalnál kezdünk el tárgyalni, mert a felek, így Gyurcsány Ferenc részéről is a legkülönbözőbb vélemények és kezdeményezések hangzottak el anélkül, hogy azokról velünk tárgyaltak volna. Az ilyesmi aztán Szlovákiában különféle nem kívánatos indulatokat gerjeszt" - fogalmazott Bugár.
Emlékeztetett rá, hogy az MKP a kettős állampolgárság intézményesítését célzó felvetések kezdeteitől azt az álláspontot képviselte, hogy ez is egy lehetséges módozata az anyaország és a határon túli magyarság zavartalan kapcsolattartásának. "A magyar miniszterelnök ajánlatának magyar útlevélről szóló ötödik pontja - amelyről Gyurcsány Ferenc az Európai Unióval és a szomszédos országokkal tárgyalni kíván - valójában be tudja tölteni ezt a
szerepet" - így a szlovákiai magyar politikus. Bugár - mint a TASR idézte - hozzátette: az útlevél intézményéről azonban pártjával hasonlóképpen nem tárgyalt senki.
MTI - fideszfrakcio.hu