fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A kormányzati megszorítások a színházakat sem kímélik
2005. január 26., 14:19
Hiába produkálnak a színházak jelentős sikereket és szinte állandónak nevezhető telt házat a nézőtéren, úgy látszik, a fenntartók folyamatosan kihátrálnak a művészet támogatásából. A nemzetközileg elismert budapesti Katona József Színházban és a Nemzetiben is egyaránt elbocsátásokra kerül sor, amellett, hogy új bemutatók elhagyásával folyamatosan a repertoár szűkítésére kényszerülnek a direktorok - számol be a szerdai Népszava.

Újabb leépítésekre és szervezeti átalakításra számít 2005-ben a budapesti Katona József Színház. A fenntartó főváros kulturális bizottsága éppen ma fogja tárgyalni az idei évre szóló racionalizálási intézkedéseket. Ennek kidolgozására akkor kérték a színházat, amikor tavaly kiegészítő póttámogatást ítéltek meg a szorult helyzetben lévő Katonának. Mattyasovszky Bence ügyvezető igazgató elmondta, hogy szükséges lesz idén bizonyos munkakörök összevonása, szeptemberben pedig elkerülhetetlen lesz egy újabb jegyáremelés. Tavaly 12-15 százalékkal drágultak a jegyek, idén egyelőre csak az inflációt követő áremelésre számítanak, de ez természetesen a költségvetéstől függ. Tavaly a Katonában több dolgozónak felmondtak, megszüntették a női varrodát, melyet azóta alvállalkozó üzemeltet. Az ügyvezető szerint ez az intézkedés jelentős összeget spórolt meg ugyan a színháznak, de további tárak teljes felszámolására nincsen lehetőség a színházban. Míg legutóbb elsősorban az adminisztrációt és a művészeti ügykezelést érintette a leépítés, most valószínűleg a műszak látja a megszorítások kárát. A bemutatók száma is csökkent eggyel, a Katonában és a Kamrában is 3 új előadást láthat a közönség a 2004/2005-ös szezonban. Az ügyvezető elmondta, a következő szezon tervezését már eleve úgy kezdik, hogy maximum 3-3 premierrel számolnak a játszóhelyeken. Vendégművészeket egyáltalán nem hívhattak, csakis a nagyszínpad utolsó bemutatójában szerepelhet olyan színész, aki nem a Katona tagja, és ezt elsősorban az egyeztetési nehézségek teszik indokolttá.

A Trafó - Kortárs Művészetek Háza igazgatója helyben járásnak nevezi saját helyzetét. Úgy tudja, számíthat kevés növekményre, de azt mindenképpen a bérek kiegészítésére kell fordítania. "A Trafó alkalmazottainak régóta jár valamilyen kompenzáció, de így a produkciókra egyre kevesebb pénz jut" - teszi hozzá Szabó György. A művészi működésre fordítható keret a tavalyi megszorítások és az adótörvények módosítása miatt 30%-kal csökkent, most valószínűleg nem tudja követni az inflációt, ezért az igazgató szerint, ha még egy ilyen évre kell számítaniuk, akkor gyakorlatilag felére csökken a műsorra költhető pénz. Jelenleg egyre kevesebb előadás szervezésére vállalkozhatnak, és külföldről sem tudnak drága produkciókat Budapestre szállítani. Szabó György elmondta, a pénzügyi helyzet miatt a szokásosnál korábban, már május közepén zárják az idei szezont.

Az Új Színház gazdasági igazgatója dr. Gibicsárné Klujber Mária szerint a társulat működését nem gátolja jelenleg semmi, mert folyamatosan takarékoskodnak. "Nem lehet, hogy olyan helyzeteknek szolgáltassuk ki magunkat, amilyet például a tavalyi adótörvény-változtatás előidézett. Közhasznú társaságként ugyanakkor sok tekintetben meg van kötve a kezünk, ez a primitív gazdálkodási forma ugyanis elsősorban a bürokráciát duzzasztja." Az igazgató elmondta, ezek miatt tavaly például nem tudtak véghez vinni egy tízmilliós felújítást a nézőtéri mosdókban, mert intézkedni sem tudnak önállóan, és a lebonyolításban sem vehetnek részt. Ugyanakkor reméli, idén ez a tervük is megvalósulhat.

A Vígszínház ügyvezetője abban bízik, hogy a színházi szféra reálpozíciója nem romlik tovább 2005-ben, hiszen ez tavaly 8-9 százalékos volt. Mádi Zoltán számít arra, hogy a közalkalmazotti bérfejlesztés kerete idén kivételesen megérkezik az intézményekhez, ami kiemelten fontos a Vígszínház életében, ahol 200-nál is többen dolgoznak közalkalmazottként.

Tucatnyi dolgozójától válik meg az állami fenntartásban működő Nemzeti Színház is, az intézményt sújtó megszorítások miatt kell leépítésekre és a műsorterv szűkítésére számítani. "Nagyon vacak évnek nézünk elébe" - mondja Jordán Tamás főigazgató, aki szerint a főigazgatói pályázatban megjelent összeghez képest mára - tehát mindössze két év alatt - közel félmilliárd forinttal kevesebb a Nemzeti támogatása, mely idén már a másfél milliárdot sem éri el. Csökken a premierek száma a következő szezonban, a stúdióteremben lehet, hogy csak két új előadást mutathatnak be, a nagyszínpadon legfeljebb hármat. A kétszázhúsz fős társulatból legalább tíz embert kell elbocsátani, a leépítés a művészeti állományt és a kiszolgáló személyzetet egyaránt érinti. Jordán Tamás úgy tájékoztatta a lapot, hogy a következő szezon műsortervének elkészültekor tudják kiválasztani, kiktől kell megválni nyártól. Veszélybe került a vidéki kultúrát a fővárosban bemutató Megyejárás sorozat is, melyet csak akkor tud a Nemzeti folytatni, ha arra külön keretet biztosít a minisztérium. Általános takarékossági intézkedéseket vezetnek be a házban, holott eddig sem pazaroltak. "Az csak látszat, hogy mi nagyon gazdagok vagyunk, azonban az épület rezsije és a fizetés a teljes költségvetés nagy részét elviszi" - tette hozzá Jordán.

nepszava.hu - fideszfrakcio.hu