Kevesen tudják, hogy Ön 1989-ben a háromoldalú politikai egyeztető és az Ellenzéki Kerekasztal-tárgyalások résztvevője volt. Mit remélt akkor, és mi vált abból valóra?
A rendszerváltáskor számtalan olyan célt tűztünk ki magunk elé, amelyek azóta megvalósultak. Ilyen volt az, hogy a szovjet csapatok hagyják el Magyarországot. Emlékszem arra, hogy amikor Orbán Viktor ezt Nagy Imre újratemetésén felvetette, akkor Horn Gyula és más szocialista politikusok ezt útszéli hangnak és felelőtlen követelésnek minősítették. Nyilvánvaló volt az is, hogy a Varsói Szerződésből, és KGST-ből is ki kell lépni és az országot a nyugati parton kell lehorgonyozni. E gondolat mentén csatlakoztunk a NATO-hoz és léptünk be az Európai Unióba. Kialakult a többpárti parlamentáris demokrácia, és kiépültek az alkotmányos intézményrendszerek. Volt azonban még egy fontos célkitűzésünk is, mégpedig az, hogy az ország mindenkit kielégítő gazdasági gyarapodást érjen el. Akkoriban abban bíztunk, hogy 20-25 éven belül ennek jól látható jelei lesznek az ország életszínvonalában. Sajnos az események másként alakultak. A legutóbbi elemzések szerint manapság 3 millió szegény van: több, mint tizenöt évvel ezelőtt. Ráadásul nyílt az olló a legtehetősebbek és a legszegényebbek között.
A 2002-es választások alkalmával több pillérre - a centrumban levő Orbán Viktorra, Áder Jánosra, a liberális Pokorni Zoltánra és a radikális Kövér Lászlóra - épült a Fidesz kampánya. Manapság Kövér Lászlóról kevesebbet hallunk. Generációváltás történik?
Nem volt köztünk véleménykülönbség, egyet szerettünk volna - bemutatni a polgári kormányzás eredményeit.. Bizonyítani és igazolni akartuk a polgárok számára, hogy ezek az eredmények jó alapot jelentenek arra, hogy a következő négy éves célkitűzéseinket is hitelesnek tekintsék. Ennek tudható be, hogy kampányunkban az emberek, a családok boldogulására koncentráltunk. A jövő feladataira összpontosítottunk, nem ellenfeleink lejáratására. Ezzel szemben a szocialisták mérhetetlenül demagóg, durva és mára mindenki számára kiderülhetett - hazugságukon alapuló lejárató kampányt folytattak. Ez fontos tanulsága a 2002-es kampánynak, és fontos figyelmeztetés 2006-ra.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök személyében, úgy tűnik, méltó ellenfélre akadtak. Nagyobb a füstje, mint a lángja?
A Gyurcsány kormány mögött nincs valós teljesítmény. A módszer - sok beszéd, rendkívül sok ígéret, tényleges cselekmény és kormányzati döntés, pedig alig-alig történik. A kormányfő a Szulák-show-ban bohóckodik, ígérget, és tizenöt éves programokat fogalmaz meg, miközben az emberek milliói napi megélhetési gondokkal küszködnek. Sajnos egyre nagyobb a szakadék a kormányzati dumagépezet állításai és a szocialisták tettei között. Mialatt Gyurcsány Ferenc növekvő jólétről beszél, a munkanélküliség, az államadósság, és az árak növekednek.
A 2006-os választást megelőző Fidesz-kampányban dinamikára dinamika, vagy nyugalom lesz a válasz?
Szerencsétlen dolognak tartom, hogy mostantól kezdve több, mint egy éven át kampány lesz, de úgy tűnik, a szocialisták elszánták magukat erre. Mivel kormányozni nem tudnak, inkább kampányolnak, s megint az ellenzék ellenzékének szerepét játsszák el.
Az emberek viszont nem arra kíváncsiak, hogy Gyurcsány Ferenc mit mond, hanem arra, mit tesz, mert ez van befolyással életükre. Nekünk, pedig az a dolgunk, hogy felelős ellenzékként a szocialistákat nap, mint nap emlékeztessük beváltatlan ígéreteikre, és ha egy év múlva Magyarország polgárai mérleget készítenek, biztos vagyok abban, hogy a Gyurcsány kormány is a Medgyessy kabinet sorsára jut majd.
A legutóbbi választásokon egy hajszál választotta el a jobboldalt a kormányalakításától. Mi kell 2006-ban a győzelemhez?
Kizárólag a tisztességes munkában és a korrekt választási ígéretekben bízunk. Arra törekszünk, hogy világos, egyértelmű szerződést kínáljunk Magyarország polgárainak arra vonatkozólag, hogy mit tudunk vállalni egy újabb négy éves kormányzás esetére. Súlyos problémákat hagy majd örökül a Gyurcsány kormány, de vannak ötleteink, amelyek segítségével ki lehet rántani az ország szekerét a kátyúból.
Felmerült a médiában, hogy Orbán Viktor távozhat a Fidesz éléről. Kinek állhatott érdekében a hír terjesztése? Van-e a pletykáknak valamiféle alapja?
Van egy népi mondás - Éhes disznó makkal álmodik. A szocialisták minden bizonnyal arról álmodnak, hogy 2006-ban nem kell megmérkőzniük Orbán Viktorral. Ébredjenek fel, törődjenek bele, hogy Orbán Viktor lesz Gyurcsány Ferenc kihívója.
Lát-e másik olyan erőt a jobboldalon, amely bejuthat 2006-ban a parlamentbe? Győzelem esetén kik lehetnek a Fidesz szövetségesei?
A közvélemény-kutatások eredményei szerint nem lesz másik jobboldali párt, amely átlépheti a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt. A Fidesznek minden az ország és a saját helyzetének jobbításán fáradozó választópolgár lesz a szövetségese.
A legfrissebb hírek szerint Torgyán József vissza szeretne térni a magyar politikai életbe. Mi erről a véleménye?
Sok sikert kívánok neki!
Borsodi Attila