Markó Béla - aki egyben az RMDSZ elnöke is - a megbeszélések után a sajtónak megállapította: Szlovákia már tagja az Európai Uniónak, így Románia számít politikai és szakmai támogatására.
A két politikus megegyezett abban, hogy az RMDSZ miniszterei, államtitkárai, szakértői a jövőben az eddiginél is szorosabb kapcsolatokat építenek ki szlovákiai partnereikkel. Ennek keretében a szlovákiai tisztségviselők megoszthatják integrációs tapasztalataikat. Markó példaként említette a Romániában is bevezetni tervezett egységes adókulcsot, amelyet Szlovákiában már alkalmaznak.
Csáky Pál hangsúlyozta: az egységes adókulccsal kapcsolatos szlovákiai tapasztalatok az első év után kedvezőek, a költségvetés több adót tudott beszedni, mint az előző évben. A plusz bevételek egy részét az egészségügyre, az oktatásügyre és a pénzügyi reformra fordították - fűzte hozzá.
A román miniszterelnök-helyettes külön kérte vendégét: alakítsanak ki rendszeres és alapos véleménycserét a regionális politika kérdésében, nevezetesen a gazdasági fejlesztési régiók ügyében. Az RMDSZ elnöke emlékeztetett: a romániai magyarok érdekvédelmi szervezete és a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) most készít kisebbségi törvénytervezet saját országa számára. Ezek szövegét mielőbb összehasonlítják majd - mondta Markó Béla.
Csáky Pál jelezte: Markó Béla valószínűleg az év első felében utazik Pozsonyba. Elmondta: arra fogja kérni otthoni kollégáit, hogy a román kormányból ki-ki hívja meg a maga partnereit is. Hozzátette, hogy nem csupán a Magyar Koalíció Pártjában tevékenykedő tisztségviselőkre gondol, hanem például a szlovák igazságügy-miniszterre is. Abban ugyanis mindkét ország vezetői egyetértenek - hangoztatta -, hogy az igazságügyi reform nagyon fontos eleme lesz az európai uniós csatlakozást elősegítő jövőbeni változásoknak.
A két ország szakértői ugyanakkor sokkal sűrűbben fognak találkozni - tette hozzá Csáky Pál, aki a tervek szerint legközelebb májusban készül újra Bukarestbe látogatni. Akkor a Visegrádi Négyek tartanak konferenciát, amelyen elmondják az EU-csatlakozás után szerzett tapasztalataikat.
A magyar egyetemről külön nem tárgyaltak ezen a napon. A sajtó kérdésére válaszolva azonban Markó emlékeztette a sajtót: Szlovákiában már van egy állami magyar egyetem, Romániában magyar magánegyetem működik. Nyilvánvaló - tette hozzá -, hogy előbb-utóbb a romániai magyarság számára is létre kell hozni egy állami egyetemet. Markó ezzel kapcsolatban most azt tartja megvalósíthatónak, hogy a meglévő állami egyetemeken belül bővítsék a magyar oktatást, alakítsanak önálló karokat és tanszékeket, s minőségileg és pénzügyileg erősítsék meg a Sapientia egyetemet.
Csáky emlékeztetett: a tavaly megnyílt komáromi egyetem iránt a vártnál is nagyobb az érdeklődés. A szlovák kormány a normatív támogatáson kívül tavaly százmillió korona kiegészítő támogatást adott - mondta, hozzátéve: a magyar állam is plusz támogatást adott, az idei évre is ígért. "A kettőt tudjuk kombinálni, de alapvetően fontos, hogy a pénzek ne keveredjenek" - hangsúlyozta Csáky Pál.
MTI - fideszfrakcio.hu