fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Háromnapos tényfeltáró missziójának tanulságait összegezte az európai parlamenti bizottság
2005. január 31., 17:20
A rendőrségben és az igazságszolgáltatásban arányos képviselethez kell juttatni a vajdasági kisebbségeket, a toleranciát elősegítő lépésekre van szükség az oktatás és nevelés területén, a menekültek be kell vonni a vajdasági kulturális folyamatokba, és javítani kell a kisebbségek foglalkoztatásán is - hangoztatta Doris Pack, a vajdasági nemzetiségi viszonyokat vizsgáló európai parlamenti bizottság elnöke hétfőn összegezve a testület háromnapos tényfeltáró missziójának tanulságait.

Az öttagú bizottság tényfeltáró útjának utolsó állomásán, Belgrádban hétfőn tárgyalt Boris Tadic szerb elnökkel, Vojislav Kostunica miniszterelnökkel, Vuk Draskovic szerbia-montenegrói külügyminiszterrel, illetve a szerbiai belügyi, igazságügyi és oktatási tárca vezetőjével, továbbá a szerbiai menekültügyi biztossal.
A külügyminiszterrel tartott sajtótájékoztató után Doris Pack azt a véleményét fogalmazta meg, hogy "a vajdasági problémák megoldhatók, nem kell őket túlhangsúlyozni, de csökkenteni sem szabad jelentőségüket". Rámutatott arra, hogy a problémamegoldás leghatékonyabb eszköze az oktatás, mert az incidensek elkövetői javarészt kiskorúak voltak.
Becsey Zsolt, az EP-küldöttség egyik magyar tagja az MTI-nek nyilatkozva nagy sikernek minősítette a bizottság munkáját, elsősorban azért, mert sikerült beszélni minden érintettel, beleértve az incidensek áldozatait és a politikai vezetőket is. A fideszes politikus szerint jól megmutatkozott a jelentős különbség ugyanazon esemény megítélésében. Néhány politikus úgy nyilatkozott, hogy a Vajdaságban egyáltalán nincsenek gondok, sem pedig etnikai indíttatású bűntények.
Becsey szerint érzékelhető az a tendencia, hogy az incidensek áldozatai - kiváltképpen a magyarok és a horvátok - egyre ritkábban jelentik be a rendőrségen az őket ért fizikai inzultusokat, s a hatóságok pedig többnyire könnyű testi sértésként vagy garázdaságként kezelik a bántalmazásokat. szüksége van önálló magyar tanárképző főiskolára Szabadkán, mert a tanárok hiánya hozzájárul a magyarok elvándorlásához.
Becsey Zsolt szerint a tényfeltáró bizottság már kedden az EP külügyi bizottsága elé tárja jelentését, amely bizonyosan "nem fogja dicsérni a jelenlegi helyzetet".

MTI - fideszfrakcio.hu