A bizottság ülésén a luxemburgi elnökség beszámolt az EU-külügyminiszterek minapi találkozójáról, amelyen a felzárkóztatás céljait szolgáló strukturális, valamint kohéziós alapok kérdéseit tárgyalták meg. Surján László közleménye szerint a parlamenti testületben az Európai Bizottság javaslatának szerkezeti elemeit, az egyes célok közötti arányokat is beleértve szinte teljes egyetértés fogadta. A konkrét összegek tekintetében ugyanakkor még messze vannak az álláspontok.
Számos részletkérdés is szóba jött, köztük az úgynevezett 4 százalékos határ is, amelyet a magyar képviselő nem tart igazságosnak a szegényebb államokat objektíve sújtó hatása miatt. A tíz új tagállam között is jelentős eltérések vannak: az egy főre eső GDP Cipruson kétszer akkora, mint Lettországban - emlékeztetett Surján.
Utalt arra: "a kérdésben a magyar kormány azt képviseli, hogy a 4 százalék ne felső, hanem alsó határ legyen. A költségvetés tervezett csökkentése idején ez bátor állásfoglalás, hiszen eddig egyetlen állam nem kapott ennyit" - vélte, hozzáfűzve, "a kormány javaslata, úgy látszik, visszhangtalan maradt: az elnökséget képviselő luxemburgi külügyminiszter-helyettes a miniszteri ülésről beszámolva nem említette meg ezt a felvetést".
Megoldatlannak látszanak a Románia és Bulgária felvételével kapcsolatos költségvetési kérdések is, amelyek miatt az Európai Parlament új, a 27 tagállamra kiterjedő táblázatokat szeretne kapni az Európai Bizottságtól - áll még Surján László brüsszeli közleményében.
MTI - fideszfrakcio.hu