Az erdélyi Krónika tudósított arról, hogy a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) csíkcsicsói szervezete évértékelő gyűlésének résztvevői kulturális program keretében megtekintették a Trianont. A rendőri reakció nem sokat váratott magára, hétfőn reggel ugyanis a helyi őrsre hívták Péter Lukácsot, az MPSZ csicsói elnökét. Itt négy rendőr tájékoztatta őt arról, hogy a filmvetítéssel kihágást követett el, ezért százmillió lejre (mintegy 650 ezer forintra) büntetik.
"Sajnálatosnak és elítélendőnek tartom, hogy egy film miatt még mindig ilyen drasztikusan büntet a román rendőrség. Egyedüli dolog, aminek örülni tudok, az, hogy csak később büntettek, és nem akadályozták meg a vetítést, így legalább 200-300 személy láthatta a filmet" - mondta lapnak Péter Lukács.
A Hargita megyei rendőr-főkapitányság sajtóirodájának közleménye szerint Péter Lukácsot azért büntették meg, mert a Trianon című film vetítése jelenleg is törvénytelennek minősül, hiszen még mindig nem szerepel a román filmjegyzékben.
Eközben nagy várakozás előzi meg a film televíziós vetítését. Erről a Romániai Magyar Szó című bukaresti és a Szabadság című kolozsvári napilap is beszámolt. Előrejelzéseikből kiderül: a Koltay Gábor rendezővel történt egyezséget követően az Antena 1 televíziós csatorna szerda este bukaresti idő szerint negyed kilenctől tűzte műsorára a Trianont. A kétórás film bemutatása után kerül sor egy vitaműsorra, amelynek magyar résztvevője maga Koltay és Raffay Ernő budapesti történész lesz.
A Trianon-filmről szó esett a Szabadság hétfői számában megjelent interjúban is, amelyet a lap Belénessy Csabával, a Duna Televízió tájékoztatási alelnökével készített. Az interjúalany kifejti véleményét, miszerint a Duna Televíziónak is be kellene mutatnia a filmet. Úgy vélekedik ugyanis: "Az egekbe növesztjük az ügyet azáltal, hogy nem tűzzük műsorra. Trianonnal úgy vagyunk, mint valamelyik szibériai nép, ahol annyira félnek a medvétől, hogy nincs neve ennek az állatnak, csak körülírják" - mondta Belénessy.
Ugyanez a lap Raffay Ernőt is megszólaltatta. A film történész szakértője megállapította: az erdélyi filmvetítés-sorozat (összesen hat bemutató zajlott különböző városokban), illetve az ezt követő hatósági közbelépés azt mutatja, hogy rendkívül érzékeny területről van szó. Aki objektíven közelít a filmhez, ugyanazt mondhatja, mint Ungureanu román külügyminiszter Budapesten Somogyi Ferenc magyar külügyminiszternek: látta a filmet, és abban szerinte semmi románellenesség nincs - mondta Raffay a lapnak.
MTI - fideszfrakcio.hu