fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az EU igazságügyi biztosa vitát javasol a kommunista szimbólumok ügyében
2005. február 8., 17:51
Franco Frattini, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa nem foglalt állást a kommunista szimbólumok esetleges betiltásáról, hanem széles körű európai vitát javasolt erről a kérdésről - legalábbis ezt tartalmazza az a levél, amellyel Frattini Szájer József magyar és Vytautas Landsbergis litván európai parlamenti (EP) képviselők felvetésére válaszolt, s amelyet kedden az MTI is megkapott.

Szájer József két héttel ezelőtt, az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadításának emlékére rendezett EP-ülésen jelentette be, hogy Landsbergis volt litván államfővel közösen levélben fordultak ebben az ügyben Frattinihez. A képviselő azt mondta, hogy ha az EU valóban kezdeményezni akarja a horogkereszt betiltását, akkor emellé fel kell venni a kommunista diktatúra szimbólumainak európai tilalmát is. Egy héttel későbbi, ebben az ügyben összehívott sajtóértekezleten pedig úgy érvelt, hogy bár nem feltétlenül támogatják a különböző szimbólumok összeurópai betiltását, mert ez bizonyos aggodalmakat kelthet a szólásszabadság érvényesülését illetően, s ezt a kérdést jobb minden nemzetnek saját történelme alapján, saját hatáskörében eldöntenie, ám ha komolyan felvetődik egy ilyen lépés lehetősége (mint ahogy a náci jelképek ügyében felvetődött), akkor ugyanilyen bánásmódot kell biztosítani a másik "ördögi totalitárius rendszer", a kommunista rezsim szimbólumainak is.
Franco Frattini szóvivője, Friso Roscam Abbing azonban már a sajtóértekezlet napján jelezte: az EU-bizottság egyelőre nem tervez olyan kezdeményezést, hogy a fasiszta szimbólumokhoz hasonlóan a kommunista jelképeket is tiltsák be az Európai Unióban. A szóvivő szerint Frattini teljes mértékben tisztában van azzal, milyen sebeket okoztak a kommunista rendszerek, ám valószínűleg nem lenne helyes, ha a most készülő rasszizmus elleni összeurópai törvénybe a horogkereszt mellé a sarlót és a kalapácsot is beletennék, hiszen az antiszemitizmussal a náci horogkereszt kapcsolódik össze, mint szimbólum. Így azután a kezdeményezés további politikai vitát igényel - mondta a szóvivő, mintegy megjósolva az EU-biztos mostani válaszát.
Levelében Frattini valóban elismeri, hogy a szovjet típusú rendszer maga is totalitárius volt, s hogy számos ország, nép szenvedett e "második totalitarizmustól", annak szörnyűségeitől. "Az ő történelmük a mi történelmünk, az általuk érzett fájdalmat mindenkinek osztania kell. S az a tény, hogy a mai Európa egyesült és szabad, pontosan annak köszönhető, hogy megszabadította magát a XX. század két nagy totalitárius rendszerétől: ezek eredetüket és sorsukat tekintve különböztek ugyan, de hasonlítottak abban, hogy tökéletesen ártatlan embereket gyilkoltak meg, objektív ellenségnek tekintve őket" - írja Frattini, hozzátéve: Szájer József és Vytautas Landsbergis felhívása nem maradhat válasz nélkül, s szerinte egy széles körű európai vitára van szükség, amiben ő is kész szerepet vállalni.

MTI - fideszfrakcio.hu