- Az a klinika, ahol műtöttek, ott a gazdasági vezető a klinika rossz anyagi helyzetére való tekintettel hozott egy olyan rendelkezést, hogy egy bizonyos harmincszor harmincas beültetendő hálót nem finanszíroznak. Ennek az ára 57 ezer forint, ami nekem egyhavi nyugdíjam - mondta a hallgató.
- Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a műtétek során használt eszközöket értelemszerűen finanszírozza. Tehát hallgatónk kérdése, hogy rendben van-e, amiről hallottunk, teljesen jogos.
- Az OEP bizonyos sérvműtéteket részlegesen finanszíroz, tehát ez azt jelenti, hogy 12-13 ezer forinttal járul hozzá a műtéthez, amennyiben hálót ültetünk be - mondta Horváth Örs Péter, a Pécsi Tudományegyetem Sebészeti Klinikájának igazgatója.
- Azt akarja tehát mondani, hogy az 57 ezer forintot, amibe a háló kerül, ahogyan betegünk mondta, az OEP önöknek teljes egészében nem finanszírozza?
- Nem finanszírozza, a negyedét finanszírozza körülbelül. Egyelőre hosszú előjegyzést adunk a betegnek, mert jelenleg az egyetem másfélmilliárd forintos adósságban van. Nem tehetjük meg, hogy ilyen ráfizetéses műtéteket rutinszerűen végezzünk. A beteg nincs veszélyben. Abban az esetben, ha veszélyben lenne, akkor megcsinálnánk, akármennyibe kerül. Nálunk gazdagabb országokban is van, hogy fél-egy éves előjegyzést kapnak a betegek, csak Svédországot és Angliát szeretném említeni.
- Három-hathónapos várólisták is léteznek Nyugat-Európában, amiről persze mi idehaza keveset beszélünk, de az egy mindennapos hétköznapi gyakorlat, hogy egy klinika vagy egy kórház a betegre hárítja a költségeket?
- Úgy gondolom, hogy ez egy helytelen gyakorlat, de amikor egy egyetem, és az egyetem bizonyos vezetői, vagy a klinikaigazgatók a létükben fenyegetettek azáltal, hogy nem tudják rendbehozni gazdaságilag az osztályukat, akkor kénytelenek megszorító intézkedéseket tenni, mert különben azt mondják, hogy alkalmatlanok igazgatónak.
Kossuth rádió, B. Király Györgyi
fideszfrakcio.hu