Vág Péterné, a legnagyobb létszámú BKV-érdekképviselet vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a jelenlegi 13 ezer forintos személyenkénti béremelési javaslat helyett továbbra is ragaszkodnak a 19 ezer forintos követelésükhöz.
Aba Botond vezérigazgató péntek délutáni háttér-tájékoztatóján bejelentette, hogy keresetüket elutasítva, a bíróság jogszerűnek minősítette a meghirdetett sztrájkot.
Hozzátette, ha nem jön létre a megegyezés, akkor vasárnap déltől, a szakszervezetekkel együtt, folyamatosan tájékoztatják a nyilvánosságot a várható sztrájkról.
A vezérigazgató visszautasította azokat a hamis állításokat, hogy a kialakult helyzetért a BKV vezetőit terhelné a felelősség. Hasonlóképpen cáfolta azokat a híreszteléseket is, miszerint a cégvezetés semmilyen béremelési javaslatot nem tett volna idén.
Elmondta, hogy 4,5 százalék körüli ajánlatról indultak. Hozzátette, hogy a 7 százalékra emelt javaslat alapján összességében még mindig egymilliárd forint hiányzik a szakszervezetek bérkövetelésének teljesítéséhez. Ennek jelenleg nincs meg a forrása, a következő napokban azonban tovább keresik a megoldás lehetőségét.
A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a cégvezetés természetesen tisztában van a dolgozók leterheltségével, valamint azzal is, hogy akár minden mértékű béremelést megérdemelnének. Azért kértek mégis önkorlátozást tőlük, hogy minél kevesebb hitelt kelljen felvenniük.
A sztrájk alatti minimális szolgáltatáshoz a cégvezetés ragaszkodik. Annál is inkább, mivel a bíróság is megállapította, hogy közfeladatot ellátó szervezetnek, mint amilyen a BKV, sztrájk esetén is biztosítania kell az elégséges szolgáltatást. A bíróság szerint nem fogadható el az, hogy a napi üzemidő 40 százalékában ne közlekedjenek BKV-járművek. A sztrájk alatt felmerülő károkért a szervezők akkor is felelősek, ha demonstrációjuk egyébként jogszerű - ismertette a bíróság álláspontját a vezérigazgató.
Aba Botond tudatta, hogy a minimális szolgáltatásokról a bérkérdésekkel párhuzamosan tovább egyeztetnek. Egyfajta megoldásként említette, hogy a MÁV és a Volán vezetőivel tárgyalnak a BKV-bérletek elfogadásáról ezen a napon. Leszögezte: az szóba se jöhet, hogy szolgáltatást vásároljanak ezektől a cégektől, mivel így sztrájktörőkké válnának, amit nem akarnak.
A vezérigazgató emlékeztetve arra, hogy 15 évvel ezelőtt a rendszerváltással együtt száműzték a pártpolitikát a cégek életéből, közölte: nem szeretnék ha pártpolitikai üggyé válna ez a kérdés, aminek már vannak jelei. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Nyugat-Európában a most bejelentettnél sokkal komolyabb hatású sztrájkok is rendszeresen előfordulnak.
Aba Botond sajnálatosnak tartja, hogy jelenleg egy olyan rossz törvény szól a sztrájkkérdésről, ami például nem alkalmas az olyan helyzet kezelésére, amikor egyik fél sem felelős.
MTI - fideszfrakcio.hu