fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Séta a Sándor-palotában
2005. február 14., 07:56
A Köztársasági Elnöki hivatalnak otthont adó 2002-ben ujjáépített épület elegáns, visszafogott nyugalmával magasodik a város fölé. A dunai erkélyről feltáruló dunai panorámát szemet gyönyörködtető pontossággal választja ketté a lánchíd finom vonala.

Történeti érdekességek

Az 1806-os építésű palotát Sándor Vince gróf rendelte meg. Maga a tervező máig nem ismert, de valószínűsíthetően bécsi illetőségű volt. A kivitelező a szakemberek szerint a Nemzeti Múzeum, a Pesti Vigadó és a Deák téri evangélikus templom híres tervezője, Pollack Mihály lehetett.

Farbaky Péter tanulmányában "elegáns, finom, nagyobb plasztikus hangsúlyok nélküli puritán épületnek" írja le a palotát. Azt tanácsolja az érdeklődőnek, hogy ha a Várban sétál, időzzön el kissé az itt egymás szomszédságában álló többféle stílusú épületek mellett, melyek szépen mutatják az építészeti ízlések változásait az időben. A Sándor Palota puritán eleganciája például szöges ellentétben áll a királyi vár tobzódó pompájával, de a csupán néhány évtizeddel korábban épült Várszínház copf stílusához képest is meglepően visszafogott: "Tartózkodó méltóság, választékosság, az építészeti formáknak alávetett klasszikus ornamentika visszafogottan alkalmazva" - így írja le Dávid Ferenc és Batári Ferenc tanulmánya is.

Összkomfort az 1800-as években

Az újjáépítés maga az 1983-ban szerencsés módon épségben előkerült eredeti tervrajzok, valamint a korabeli térképek részletes illusztrációira támaszkodtak. Épp egy térképész, bizonyos Franz Scams volt az, akit annak idején annyira megragadott az épület, hogy egy útikönyvében részletes leírást is ad róla, melyben a télikert varázsos növényeitől a selyemmel, arannyal gazdagon díszített szobákig mindenre alaposan kitér. Tőle tudjuk azt is, hogy a palotában ekkor már - a korban még igencsak ritkaságnak számító - gőzfűtés és vezetékes víz szolgálta az itt lakók összkomfortos kényelmét.

Séta

A palota homlokzati stílusa pallérozottságot, fennköltséget sugall. A díszvendégek a déli főkapun át egy boltozatos díszbejáraton és díszlépcsőn keresztül lépnek be az épületbe.

A díszlépcsőház olyan, mint egy tüneményes ékszerdoboz. A selymesen csillogó felületek és az aranyozott öntöttvas korlát összhatása nagyon elegáns. A dekoratív mennyezetdísz mai tervezésű.

Előszoba falait egyszerű sávozású selyemdamaszt kárpit borítja, a biedermeier székek a funkciónak megfelelően a falak mentén állnak.

A hófehér falú Kerek Szalon intarziás parkettája teljes mértékben megegyezik az 1928-as Hikisch Rezső tervezte padlóval. Régi fotók alapján gyártották újra.

Kis empire szalon eredetileg a magán- és közéleti tereket kötötte össze. Ma kisebb megbeszéléseket, tárgyalásokat tartanak itt. Mádl Dalma asszony is itt fogadja az őt felkereső civil szervezetek, küldöttségek képviselőit.

A teremsor legpompásabb helyiségének mindig is a gobelin- vagy Boucher-teremnek is nevezett neobarokk bútorzatú Kék fogadószalon számított. Oldott, megnyugtató hangulata kitűnő háttere a kevésbé formális összejöveteleknek.

A legünnepélyesebb hangulata kétségkívül a vörös szalon van. Ebben annak idején egy - azóta elveszett - Mária Teréziát ábrázoló festmény volt felállítva. A most itt látható kép a császárnőt magyar királynővé koronázása alkalmából viselt ruhájában ábrázolja. A szalont Ybl Miklós tervezte stukkók díszítik.

A pompás rokokó tükörterem ma a legünnepélyesebb események színhelye: Itt történik például a hazánkba érkező nagykövetek megbízólevél-átadása, s itt tartják a protokoll legimpozánsabb rendezvényeit, a díszvacsorákat is a diplomáciai testületek képviselőinek.

Forrás: www.komfortmagazin.hu

fideszfrakio.hu