A két politikus azt követően tárgyalt, hogy az EU-tagállamok vezetői - Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő tolmácsolásában - előző nap csúcstalálkozón jelezték, felelősséget éreznek a demokratikus Ukrajna erősítésének és megszilárdításának segítésében. Gyurcsány megállapította: az ukrán vezetés elkötelezettségét látva az EU-nak az a dolga, hogy konkrét támogatást nyújtson a reformtörekvésekhez.
Juscsenko szerdán egyebek között azt hangsúlyozta, hogy a kétoldalú kapcsolatokban új korszakot jelent az EU-ukrán akcióterv minapi aláírása. Barrosóval folytatott tárgyalásából kiemelte, hogy azon konkrét lépésekről egyeztek meg, amelyek a terv idei teljesítését szolgálják. Külön méltatta, hogy a terv révén idővel szabadkereskedelem jöhet létre az EU-val, vízumeljárási könnyítésekre kerül sor, illetve a megvalósítás során bármikor tárgyalásokat kezdhetnek a közeledés újabb szakaszáról.
A hét elején intézményesített akcióterv finoman országra szabott, lehetővé teszi egyebek mellett azt, hogy Ukrajna bekapcsolódjon az unió oktatási, kutatási, közlekedési, energiaügyi, környezetvédelmi és egyéb programjaiba, illetve növekvő uniós anyagi segítséget is kilátásba helyez. A bizottság képviselője az aláíráskor jelezte, hogy az EU elkötelezett a viszony javításában, de annak lépésről lépésre kell történnie.
Barroso most kijelentette, hogy a brüsszeli bizottság készen áll a terv végrehajtására, valamint a programban szereplő lépések megvalósulásának figyelésére. Leszögezte, hogy Kijev közelebbi és erősebb viszonyba került az unióval a megállapodás révén.
Bejelentette, hogy Juscsenko meghívására még idén Ukrajnába utazik, és Brüsszel határozott támogató üzenetét személyesen is tolmácsolja az ottani lakosságnak.
Juscsenko jelezte, arra törekszenek, hogy uniós közeledésük ne ártson az orosz-ukrán, illetve az orosz-EU viszonynak. Ukrajna mind keleti, mind nyugati szomszédjai felé nyitott, építő jellegű és nyomon követhető politikát kíván folytatni - szögezte le.
MTI - fideszfrakcio.hu