Bugár a budapesti nemzetpolitikáról szólva megerősítette: pártja a magyar kormánytól már megkapta az ezzel kapcsolatos jogszabályok tervezetét, amelyekről az MKP elnöksége hétfőn tárgyalni fog, egyszersmind kijelöli a párt - budapesti - szakértői egyeztetésekre delegálandó embereit. Bugár nem gondolja, hogy a valamilyen okból Magyarországon mégis letelepedni kívánó határon túli magyartól meg kelljen követelni a magyar nyelvvizsgát, "mert ő már bizonyította a magyarságát azzal, hogy a határon túl, a többségi nemzet között, kisebbségi helyzetben magyar tudott maradni" - mondta.
A tavaly decemberi népszavazás előzményeire és végkifejletére utalva Bugár így fogalmazott: "Az MKP választóit ne nézze senki léhűtő bandának, amely csak arra vár, hogy abban a pillanatban, mihelyt jóváhagyják a kettős állampolgárságot, tömegesen átköltözik Magyarországra, s feleszi a magyar adófizetők pénzét."
Mivel Avarkeszi Dezső bevándorlási, letelepedési és honosítási ügyekben illetékes magyar kormánybiztos a múlt héten jelezte, hogy a március elejére tervezett szakértői egyeztetéseken a magyar kormány az autonómia ügyében is ki kívánja kérni a határon túliak véleményét, Bugár azt mondta: pártja szívesebben tárgyalna az együttműködés lehetőségéről. Szavai szerint: "Nem biztos ugyanis, hogy nekünk arra a retorikára kell hangolódnunk, amelyet a magyar miniszterelnök az autonómiával kapcsolatban alkalmazott. Gyurcsány először lőtt, s most elemzi, hova csapódott a lövedék. Először egyeztetni kellett volna velünk, ha pedig komolyan gondolja a dolgot, akkor nem beszélni, hanem cselekednie kellett volna. Számomra az ő módszere elfogadhatatlan."
Annak ellenére, hogy Budapest a Szülőföld Alapról folytatott egyeztetéseken sem méltányolta a külhoniak ajánlásait, szervezeteik képviselői "sértődöttségüket félretéve" ezentúl is hajlandók tárgyalóasztalhoz ülni Budapesten - jelezte Bugár, aki szerint "mihamarabb el kellene kezdeni a konzultációkat arról, hogyan fog működni a támogatási rendszer, hiszen a Szülőföld Alapról szóló törvény lehetővé teszi a különböző pénzek átcsoportosítását". Az MKP elnöke szerint a Gyurcsány Ferenc kormányfő által ismertetett "ötpontos javaslatról", különösen annak utolsó pontjáról ugyancsak el kellene kezdeni az egyeztetéseket.
MTI - fideszfrakcio.hu