A Gaia alapítvány igazgatója az Európai Unió központi szervei mellett működő, ott egyebek között lobbitevékenységet folytató mezőgazdasági termelői érdekvédelmi szervezeteken, a CPE-n és a COPA-COGECA-n keresztül igyekszik megismertetni a magyar helyzetet a brüsszeli illetékesekkel. Fontosnak nevezte, hogy minden európai gazdához eljusson az üzenet. Az MTI-nek nyilatkozva azt is elmondta, hogy a demonstráció során a múlt héten átadott petíciójukat várhatóan eljuttatják az Európai Parlament úgynevezett petíciós bizottságához is.
Múlt kedden kezdett demonstrációjukkal a gazdák elsősorban a késlekedő agrártámogatások miatt tiltakoznak. A kormánynak átadott petícióban fontos követelésként fogalmazódott meg a tárgyalások megkezdése, valamint a gazdákat lejárató sajtókampány megszüntetése is. Emellett a tavaly február 25-én aláírt demonstrációs megállapodás maradéktalan betartását is követelték a gazdálkodók, valamint azt, hogy elmaradt járandóságaikat azonnal fizessék ki.
Varga Géza leszögezte, a külföldi gazdák is szolidaritásukat jelezték a magyarországi demonstrációval, így a brüsszeli szervezetek egy képviselője beszédet is mondott Budapesten. Kifejtette, hogy már a korábbi demonstrációk során is kiderült, az uniós tagországok gazdáinak nem a többi tagállam gazdáival van gondjuk, hanem az uniós agrárpolitikai, illetve kereskedelmi szabályokkal.
A magyar gazdák vasárnap délután közölték, hogy Németh Imre miniszterben elvesztették bizalmukat, és a továbbiakban Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel kívánnak tárgyalni. Varga Géza most mindazonáltal pozitív jelnek nevezte, hogy Németh Imre a tüntetés miatt lemondta hétfői hivatalos brüsszeli útját, és a "jelenlegi helyzetben fontosabb volt számára otthon maradni, mint Brüsszel".
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz), illetve brüsszeli partnerei ősszel Magyarországon szemináriumot tartanak az uniós agrárpolitikával kapcsolatos álláspontjukról - mondta el Varga Géza.
MTI - fideszfrakcio.hu