Az EP legfontosabb politikai csoportjainak 12 képviselőjéből összeállt delegáció a Horvátország-EU parlamenti vegyes bizottság tanácskozása keretében kétnapos látogatást tett Zágrábban, amelynek során - az ügy fontosságára való tekintettel - fogadta őket Stipe Mesic horvát elnök, Ivo Sanader kormányfő és Vladimir Seks, a parlament elnöke is.
A bizottság megállapítása szerint Horvátország teljesítette azokat a feltételeket, amelyeket a belépni kívánó államok elé állítanak, mielőtt a hivatalos csatlakozási tárgyalásokat megkezdenék. A küldöttség tájékozódott a horvátországi politikai-gazdasági helyzetről, a végrehajtott reformokról, a jogi és igazságügyi helyzetről, a médiatörvényről, a szomszéd államokkal kialakított együttműködésről, a háborús menekültek hazatéréséről. Horvátország nagyon komoly előrelépést tett - nyilatkozta Schmitt Pál telefonon az MTI-nek Zágrábból. Az egyetlen nyitott kérdés a "százszázalékos" együttműködés a hágai nemzetközi törvényszékkel. Ehhez egyedül a háborús bűnökkel vádolt Ante Gotovina tábornok letartóztatása, és kiadatása hiányzik.
A három közjogi főméltóság külön-külön egyértelműen kijelentette a delegáció előtt, hogy érzésük szerint Zágráb kimerítette a teljes együttműködés kritériumát: a törvényszék főügyészének 626 kéréséből 625-öt teljesítettek. Mind a hárman egyértelműen közölték, hogy a rendelkezésükre álló információk szerint Ante Gotovina tábornok nem tartózkodik horvát területen, ezért nincs módjukban előkeríteni és átadni - mondta Schmitt Pál.
Ivo Sanader miniszterelnök tájékoztatta a küldöttséget arról, hogy a horvát nemzetbiztonsági tanács minden nap ülésezik. Zágrábban megpróbálnak minden tőlük telhetőt megtenni: zárolták Gotovina vagyonát, járandóságait, mozgósították azokat a szerveket, amelyek egyáltalán képesek feltárni a tábornok hollétét. A horvát kormány levelet írt az EU 25 államfőjének, a miniszterelnököknek és a parlamenti elnököknek, értesítve őket, hogy a horvát félnek nincs több lehetősége, és meg van győződve, hogy minden feltételt teljesített. Az EP delegációjának elnöke jelentést tesz a parlamentnek, s ezt megküldi az Európai Tanácsnak is. A küldöttség a maga részéről támogatásáról biztosította a horvátokat, és azt várja, hogy a tárgyalások megkezdődjenek a tervezett időpontban, március 17-ikén. Horvát részről hangsúlyozták, hogy rendkívül káros lenne a tárgyalások elhalasztása, nagyon negatív hatása lenne a gazdaságra, elmaradnának tervezett beruházások, s jelentős mértékben csökkenne az Európai Unió iránti vonzalom és bizalom Horvátországban.
MTI - fideszfrakcio.hu