Orbán Viktor az ülést követően hangsúlyozta a szervezet civil és világnézetek felett álló jellegét, és elmondta: a rendszerváltozás után tizenöt évvel az emberek többsége elveszíteni látszik azt a hitet, hogy részese saját és az ország jövőjének. Enélkül pedig nincs demokrácia - tette hozzá. Mint mondta, a testület megalakulásának célja a demokrácia lelki, szellemi alapjainak újbóli lefektetése. "Azt gondoljuk, hogy az emberek csak akkor érzik azt, hogy a jövő róluk is szól, ha valaki meg is kérdezte őket a jövőjükről, aztán meghallgatta őket, hogy mit szeretnének, és ezután valaki komolyan is veszi, azt, amit elmondtak, és megpróbálja beépíteni jövőbeli döntéseibe" - húzta alá.
A Fidesz elnöke bejelentette, hogy már holnapi napon megkezdődnek a nemzeti konzultációt elősegítő akciók, megalakul az első faluparlamentet szervező bizottság, amelynek segítségével hamarosan megindulhat a falun élő emberekkel való kapcsolatteremtés. Elmondta, hogy ezt követően Budapesten kezdődik meg az emberekkel való közvetlen kapcsolatok kiépítése, és egy kérdőíves felmérés készítése is az akciósorozat tervei között szerepel, amellyel a lehető legtöbb emberhez szeretnének eljutni, és megtudni, mit várnak az elkövetkező évektől.
A Szövetség elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az eseménysorozatról időről időre beszámolnak majd és programfüzetek is készülnek, amelyek tartalmazni fogják a tavaszi, nyári és őszi eseményeket, amelyek között szabadegyetemi előadások, kulturális események és lakossági fórumok is lesznek, ezen kívül konzultációs irodák és az ország legkisebb településére is eljutó buszok segítik majd a személyes kapcsolatok kialakítását.
A testület tagjaira vonatkozó kérdések kapcsán Orbán Viktor szót ejtett arról, hogy a Náray-Szabó Gábor vezetésével működő Professzorok Batthyány Köre lényegében elkészült a Szent István Tervvel, amelynek megvitatása is a küszöbön áll. Ennek kapcsán bizakodását fejezte ki, hogy a magyar értelmiség, az egyetemisták és tanáraik is pártpolitikától függetlenül tudnak majd beszélgetni a Magyarország előtt álló lehetőségekről. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy Pozsgay Imre személyes meghívására vesz részt a testület munkájában, amelynek az egyik deklarált célja az, hogy pártállástól függetlenül mindenki beleszólhasson a Magyarország és a saját jövőjének alakulásába, és részesévé váljon a nemzeti konzultációnak. Megjegyezte, hogy sokan vannak ma Magyarországon, akik inkább hallgatnak Pozsgay Imrére, mint a testület más tagjaira, így kifejezetten fontosnak tartja a más politikai családból érkező politikus csatlakozását a kezdeményezéshez.
Finta József építész részvételét illetően kijelentette: új Budapestre is szükség van, és ennek megalkotása jelentős részben építészi feladat. Hozzátette, hogy a fővárosban is számos fórum, és levelezési akció indul majd arról, hogy hogyan tehetjük otthonosabbá Budapestet. A tervek szerint már a jövő héten nyilvánosságot lát a Budapest megújítását célzó kezdeményezés. Hozzátette: a Testület kéthetente ülésezik majd, és ezekre a munkaebédekre rendszeresen előadókat is meghívnak majd.
A testület tagjai: Finta József építész, Dr. Hofmann Rózsa pedagógus, Dr. Iván László, gerontológus, egyetemi tanár, Jókai Anna író, Náray-Szabó Gábor, egyetemi tanár, a Professzorok Batthyány Körének elnöke, Pozsgay Imre, Dr. Schöpflin György európai parlamenti képviselő, Dr. Tulassay Tivadar.
Kép és szöveg: B.E. - Fidesz Webszerkesztőség
fideszfrakcio.hu
Cikk: | Újra az emberekről, újra az emberekkel |