A forradalmi megemlékezéseknek igazán illő és méltó keretet adna a gazdademonstráció, még akkor is, ha a modern, a nép jólétére hivatkozó "szociáldemokráciának" kínos és kellemetlen. Ám egy ilyen visszavágás lovagiatlan eljárás lenne, főleg azért, mert Lendvai követelése a legkevésbé sem a gazdáknak szól. Sokkal inkább a Fideszt rágalmazó kormánypropaganda része, azt akarván elhitetni a közvéleménnyel, hogy a gazdák megmozdulását a legnagyobb ellenzéki párt és személyesen Orbán Viktor bujtogatja és irányítja. Tíz nappal ezelőtt a kormány még szélsőjobboldali erőket fedezett fel a háttérben, ám azóta megvilágosodott, és rájött, senki más, csak a Fidesz tehet mindenről. Mintha a gazdák maguktól képtelenek lennének átlátni saját helyzetüket, s felismerni érdekeiket. A kormány szerint kell valamilyen gonosz politikai erő, amely a háttérből hergeli, rútul a saját céljaira kihasználja a gazdákat, akik többnyire nem is sejtik, hogy miféle gaz manipuláció eszközei. Szerencsére a kormány folyamatosan felvilágosítja a tüntetőket és a közvéleményt, ha már a földművelők jogos követeléseinek nem tud, nem is nagyon akar eleget tenni.
Nem is vártunk mást a koalíciótól. Sértve érzi magát, mert a gazdák nem tűrik ölbe tett kézzel kifosztásukat, nem érik be nagyszabású korszerűsítési meg vidékfejlesztési koncepciókkal, és ahelyett, hogy eladósodva, korgó gyomorral is a gondoskodó államot dicsőítenék, felkerekednek és számon kérik az ígéreteket, követelik a jussukat. Ha a kormány igazat adna a gazdáknak, az felérne egy beismeréssel, hogy a saját felelőtlen, mindent elherdáló gazdaságpolitikája, teljes alkalmatlansága miatt került sor a demonstrációra. Ám a beismerés helyett egyszerűbb összeesküvés-elméleteket gyártani, adóemeléssel, járulékok megvonásával riogatni: társadalmi csoportokat egymás ellen uszítani, bűnbakot kreálni. A kormány ehhez valóban ért, ilyen akciókra nem sajnálja a fáradságot, a Fidesz meg amúgy is kéznél van. Rá kell kenni mindent, felelőssé tenni a polgári pártot a mezőgazdaság romlott állapotaiért éppúgy, mint a gazdák elkeseredett demonstrációjáért. A kormány szeretné azt a látszatot kelteni, hogy nem a gazdák elégedetlenek, hanem a Fidesz, a párt lázítja az embereket, kihasználva, hogy "átmenetileg" nehéz helyzetben vannak.
Kicsinyes pártpolitikai szándékok húzódnak a gazdatüntetés mögött - állítja a kormány, és ezzel megkérdőjelezi a megmozdulás törvényességét is. Innen csak egy lépés, hogy a demonstrációt kriminalizálja. Egyes rendőrök eddig sok jelét adták, hogy személy szerint szimpatizálnak a tüntetőkkel, de magát a testületet kezdettől fogva felhasználta a kormány a gazdák ellen. A rendőrség a maga eszközeivel próbálja akadályozni a megmozdulást, igaz, eddig nem alkalmazott erőszakot. De készülnek az akciótervek arra az esetre, ha a békés demonstrációt elunnák az illetékesek, és bűncselekménnyé minősítenék. Helyreállítják a szocialista rendet, mielőtt túl sokan ráébrednek, hogy nem az ellenzék, nem a szélsőjobb, nem felelőtlen felforgatók, hanem maga a kormány, annak csapnivaló teljesítménye, országromboló tevékenysége élteti és erősíti a gazdademonstrációt. Rajtuk kívül más, háttérben bujkáló, csorgó nyálú, politikai haszonlesőket felesleges keresni.
Forrás: Ugró Miklós, Magyar Nemzet, 2005. március 10.