Cselovszki Zoltán, az Új Budapest Központ vezetője bejelentette: a Polgári Magyarországért Alapítvánnyal közösen pályázatot hirdetnek a 21. századi Budapest új arcát szimbolizáló épület megtervezésére, amely egyúttal magában foglalja a főváros történetiségét is. Elmondta, hogy a februári négypárti megbeszélések értelmében a Nemzeti Fejlesztési Terv második ciklusában október végéig megalkotásra kerül az Új Budapest Terv, amelynek ez az építészeti ötletpályázat is részét képezi majd. Hozzátette, hogy jó esélyt lát a győztes pályázat megvalósítására is, hiszen mind a négy parlamenti párt egyetértett az Új Budapest Terv megalkotásának szükségességével. Cselovszki Zoltán elmondta, április végére megszületik a pontos pályázati kiírás, és feláll a bíráló testület is, amelynek vezetője Finta József lesz, részt vesz benne többek között Eltér Ferenc, a Magyar Építész Kamara vezetője, Cságoly Ferenc a Budapesti Műszaki Egyetem Középülettervezési Tanszékének vezetője, és Karátson Gábor filozófus, képzőművész is. Az ősz folyamán kiállítás is nyílik a pályaművekből.
Orbán Viktor a faluparlament szervezésének megkezdése után a fővárosi nemzeti konzultáció megindításában az első konkrét lépésnek nevezte az Új Budapest Központ pályázati kiírását. Emlékeztetett a nemzeti konzultáció kiinduló gondolatára, amely szerint újra kell éleszteni a közösségi érzéseket és meg kell hallgatni a fővárosiakat arról, hogy ők milyen Budapestet szeretnének. A Faluparlament és az Új Budapest Központ kezdeményezését - húzta alá - a "Hol élünk, hol éljünk?" kérdésének megvitatása köti össze, és az építészeti pályázat mellett számos fórumon és kérdőíven várják még az emberek ötleteit, javaslatait az Új Budapest Terv megalkotásához. Mint mondta, a pályázattal alkalmat szeretnének teremteni arra, hogy az építészek, művészek megmutathassák, ők milyennek képzelik az új Budapestet, és ennek milyen építészeti szimbólumát alkotnák meg. Ennek érdekében felkérték a nemzeti konzultációban már szerepet vállalt Finta József építészt arra, hogy szakértelmével segítse ezt a kezdeményezést.
A Fidesz elnöke újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a mára bizonyossá vált, hogy közigazgatási szempontból nem megfelelő az építészet kezelése, és ezen valamilyen módon - vagy építésügyi minisztérium létrehozásával, vagy Országos Építésügyi Hivatal felállításával - de változtatni kell. Ennek érdekében indítják újra ezt a pályázatot, hogy valamilyen módon megkezdődhessen a párbeszéd a szakmai csoportokkal és hosszú távon olyan partnerségi viszonyok jöhessenek létre, amely a mindenkori kormányok számára segítséget nyújt majd.
A fővárosban többek között a Teve utcai rendőrségi székházat és a Westend City Centert is tervező Finta József elmondta, hogy számos olyan épület született az elmúlt tizenöt év során Budapesten, amelyet itthon elutasít a közvélemény, azonban a világ más fővárosában szívesen fogadnak. Hozzátette, hogy szükség van arra, hogy a nemzet fővárosa egyben kulturális, informatikai, gazdasági regionális központként is működjön, és ehhez "újfajta jelekre" van szükség. Kifejtette, hogy ma az építésszakma kezét megkötik a beruházókkal kötött szerződések, és ezért is nem épülhetnek meg az általuk elgondolt tervek. Az Új Budapest Központ ötletpályázata ezért - húsz harminc éve nem látott módon - teljes szabadságot biztosít az alkotóknak. A bíráló bizottság elnöke hangsúlyozta: számítanak a fiatal építészekre is, és bármilyen elgondolást szívesen látnak az Új Budapest szimbólumának megalkotására és javaslatokat várnak továbbá az építmény helyére is. Reményét fejezte ki továbbá, hogy az építésszakmában is vitát vált majd ki a kezdeményezés, és hozzászólnak majd a pályázat eredményéhez.
forrás: B.E. - Fidesz Webszerkesztőség
fideszfrakcio.hu