A kommunista titkosszolgálatok III/III-as csoportfőnöksége 4/C alosztályának vezetőjeként Kékesdi L. Gyula a nemzeti-népi ellenzék elhárításáért felelt. Ez az egység figyelte és figyeltette meg az országban élő nemzetiségeknek a rezsim számára veszélyt jelentő tagjait is. A lap úgy tudja, hogy Kékesdi jelenleg köztisztviselőként a Kiss Péter vezette kancellárián, az NI tanácsadó és információs osztályán dolgozik, de a Magyar Nemzet a személyére vonatkozó érdeklődését a szolgálatok illetékese elhárította. Szavai szerint az államtitokról és szolgálati titokról rendelkező törvény alapján az adatok nem publikusak.
Posztkádári seprő
Az Nemzetbiztonsági Iroda internetes oldalán található ismertetőből kiderül: a főosztály feladata, hogy szakmai szempontból segítse a miniszternek a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok tevékenységével összefüggő munkáját és a működésükhöz szükséges feltételek biztosítását. Ennek keretében a főosztály a hivatalok feladatait érintő miniszteri utasításokat, állásfoglalásokat dolgoz ki, meghatározza a szolgálatok időszerű feladatait, és figyelemmel kíséri azok végrehajtását. A főosztály részt vesz a kormányzat nemzetbiztonsági kérdésekkel kapcsolatos döntés-előkészítési munkájában, tájékoztató és elemző tevékenységet végez a kormánytagok számára, és ellátja a nemzetbiztonsági ellenőrzésekkel kapcsolatos adminisztrációs és koordinációs feladatokat is.
Egy nagy túlélő
Tegnap Juhász Ferenc honvédelmi miniszter közölte: az általa vezetett nemzetbiztonsági kabinet titkára, Péter-Bartha Gábor neki is elismerte a lap azon információját, hogy a pártállami Belügyminisztérium III/III-as csoportfőnökségének központi állományában dolgozott a római katolikus egyház elleni belső elhárítás hadnagyaként. Juhász azonban továbbra is állítja: nem tudott titkára titkosszolgálati múltjáról. Közölte: a tiszt személyügyi kartonjában csak annyi szerepel, hogy a Belügyminisztérium központi állományában dolgozott. Az úgynevezett C típusú nemzetbiztonsági átvilágítás, amelyen a titkár átesett, nem követeli meg, hogy a vizsgált személy leírja, együttműködött-e a III/III-as ügyosztállyal. A miniszter elmondta azt is, hogy Péter-Bartha Gábor tizenkét éve jogi szakértője a vezérkarnak, és "csak adminisztratív teendőket látott el" a csoportfőnökségen. "Semmilyen jogszabály nem utasít, nem szólít fel, hogy őt ez alól a munka alól mentesítsem. Nem is fogom mentesíteni" - jelentette ki a tárcavezető.
Mint arról a lap beszámolt, Péter-Bartha Gábor miután elismerte a Magyar Nemzetnek az ügynökmúltját, arra a kérdésre, hogy készített-e vagy kapott-e jelentéseket egyházi személyekről csak annyit nyilatkozott: "Ez olyan szakmai kérdés, amely államtitkot képez."
Juhász Ferenc felelőssége
- Felháborító, hogy miközben fiatal, felkészült katonatisztek ezreit bocsátják el a honvédségtől, Juhász Ferenc "a nyugati típusú szociáldemokrácia építésének" nevében egy régi III/III-as személyre bízza a nemzetbiztonsági kabinet titkári feladatait - közölte a lappal Simicskó István, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának fideszes alelnöke.
Ezzel kapcsolatban Juhász Ferenc kifejtette: a Fidesz az előző kormányzati ciklusban Péter-Bartha Gábor egykori főnökét nevezte ki a nemzetbiztonsági szolgálatok egyik vezetőjének. Arra az újságírói kérdésre, hogy a Fidesz-kormány alatt a Nemzetbiztonsági Hivatal műveleti főigazgató-helyettesi posztját betöltő Horváth Józsefről van-e szó, csak annyit mondott: "Ön mondta." Hozzátette: "Nem akarok ugyanabba a hibába esni, mint amibe beleesett Demeter Ervin és Simicskó István. Hiszen én azt gondolom, hogy a főnök attól függetlenül, hogy korábban III/III-as volt, lehetett jó szolgálati vezető."
- A magas beosztású személyt, akire Juhász Ferenc utalt, az én javaslatomra nevezték ki főigazgató-helyettesnek, de ezt ma is vállalható és jó döntésnek tartom, Péter-Bartha Gábor alkalmazásáért azonban a jelenlegi kabinetnek kell vállalnia a felelősséget - reagált Kövér László, az Orbán-kormány titokminisztere.
Lusztig, a nagy átváltozó
A belügyminiszter környezetében is van volt titkosszolgálati tiszt. Fontos beosztást kapott a 2002-es kormányváltást követően Lusztig Péter (MSZP) egykori Baranya megyei rendőrfőkapitány, a diktatúra III/I-es, hírszerző csoportfőnökségének volt megyei vezetője is. Az 1994-1998-ig parlamenti képviselő Lusztig jelenleg Lamperth Mónika belügyminiszter kabinetjének főtanácsadójaként dolgozik. A tárcától származó értesülései szerint Szilvásy György és Juhász Gábor államtitkárok mellett ő a minisztérium legbefolyásosabb háttérembere. A főtanácsadót a miniszter előterjesztésére 2003-ban a köztársasági elnök nyugállományú dandártábornokká léptette elő, az indoklás szerint elismerve Lusztig kimagasló szakmai tevékenységét.
****
Nagy Lajos rosszul emlékezett
A rendszerváltozás utáni első Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága tagjainak többsége valamilyen szempontból érintett volt, csak négyen vannak, akik biztosan nem voltak érintettek - pontosította korábbi szavait a köztévé Nap-kelte című műsorában Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal első főigazgatója. A bizottságnak 13 tagja volt, ezek közül nyolc-kilenc nem ügynök volt, hanem érintett, az egykori testület egyik tagjáról, Kőszeg Ferencről pedig megfeledkezett, amikor azt kérdezték, ki nem volt érintett - jelentette ki Nagy. Az egykori főigazgató a nem érintettek közül még Demszky Gábort, Fodort Gábort és Mécs Imrét nevesítette, és azt állította: akkor ebben nem volt biztos, de most, 15 év után, megismerve bizonyos dolgokat, már biztosan ki tudja jelenteni.
A Nemzetbiztonsági Hivatal egykori elnöke korábban azt állította, az 1990 májusában megalakuló parlament nemzetbiztonsági bizottságában csupán három személyről mondható el, hogy nem volt érintett az állambiztonsági szolgálatoknál. A testület két akkori SZDSZ-es tagja kétségbe vonta Nagy Lajos állítását. Az idén egyébként kitüntetésben részesített, az NBH-tól történő távozását követően ifjú Apró Antal cégénél tevékenykedő Nagy Lajos a Hetek című - a Hit Gyülekezethez közel álló - lapban szépnek nevezte az egykori tartótisztek munkáját. Úgy fogalmazott, hogy mindig irigyelte az egyházi vonalon dolgozó kollégáit, mert "gyors és látványos sikereket tudtak felmutatni".
Kövér László, a nemzetbiztonsági bizottság jelenlegi fideszes elnöke korábban Nagy Lajosról egy másik megnyilvánulása kapcsán azt mondta a Magyar Nemzetnek: a szakma szégyene.
mno.hu - fideszfrakcio.hu