fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Séta az Urániában
2005. március 23., 16:31
"No popcorn". A Mányi István építésztervez ő és Szenes István bels ő építész alkotta Ybl-díjas páros 2000-ben ezzel a címmel nyerte meg 2002-ben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által kiírt tervpályázatot az Uránia Nemzeti Filmszínház újjáépítésre. Az Architekton által végzett rekonstrukciót a 2002-es átadás óta a legnevesebb szaklapok méltatták, s az épület hamar közkedvelt színtere lett a fővárosi kulturális és társasági életnek.

Az épület belső tereiben misztikus félhomány és nagyvonalú pompa váltogatja egymást - híven az épület történetéhez, amelyben tudományos és kávéházi korszak épp úgy szerepelt, mint orfeumi és filmszínházi.

Az épület eredetijének tervezője, Schmahl Henrikről úgy hírlik, saját korában nem volt épp elismert építész, pedig az, amit ma olyannyira szeretünk Pestben, a finom keleties szecesszió, a félhomályos árkádok, a velencei hangulatú nagyvonalú dekadencia, az bizony neki is nagyban köszönhető: az ő kései műve például a Jégbüfé mellett a Párisi udvar.

Keleti kényelem...

A Filmpalota nemrégiben megnyílt keleti kávézója - a már korábban átadott pazar emeleti kávéház méltó párjaként - az esték teljességéhez nélkülözhetetlen baráti együttlétekre marasztalja a látogatót. Ez a 30-40 ülő férőhelyes kis tér rekonstrukció során lesüllyeszettt pincetömbben kapott helyet, a Kisterem mellett, nagyjából ott, ahol - emlékeznek talán - az építkezéskor 2001 szeptemberében termálvíz tört fel.

A vörös antik falfestés és pince boltozatos architektúrája kiváló háttere a mozaikberakásos és intarziás - archaikus és archaizáló - indiai asztaloknak és székeknek. A keleties hatás teljessége érdekében még olyan apróságokra is ügyeltek a berendezéskor, mint hogy a csepp formájú állólámpák mellett festett tevebőr hangulatlámpák is kerüljenek a padlóra, s a földön is valódi legyen az iráni szőnyeg.

A mintha szelleme

Az enteriőr kapcsán a szakemberek külön figyelemre méltónak tartják a szerkezeti és dekoratív elemek többségének illuzórikus kialakítását: itt semmi sem pont az, aminek látszik, az egész épületet egyfajta "mintha" hangulat járja be. A legjellemzőbb anyag a festett gipsz, amely hol famenyezetet, hol tapétát, hol pedig faragott követ imitál.

Polgári miliő

Az emeleti kávézó a díszes nagyterem előcsarnokából nyílik. Ennek a térnek fő különlegessége a főbejárati váró felett kör alakban áttört födém, ami által itt egy egyedülálló körgalériás szerkezetet uralja a látványt.

A falakon aprólékos festett tapétaminták, a menyezeten gazdagon faragott gerendázat-imitáció, s mindenütt valódi, meleg fénnyel csillogó réz világítótestek. A századforduló polgári kávézóinak lenyűgöző sápadt-arany hangulata a megunhatatlan thonett-bútorokkal... A díszteremben pazar pompája előtt és után a lehető legkellemesebb környezet.

Forrás: részlet az Összkomfort Magazin március-áprilisi számából

fideszfrakcio.hu