Öregedő feleségecske - bukik Orosz József száján a humorosnak szánt szókapcsolat a Klub Rádióban, bizonyságául, hogy a bunkóság osztódással szaporodik. A Pulitzer-emlékdíjas műsorvezető Obersovszky Péter leleplező tévémaci-története szerint elintézte, hogy más újságíró ne kaphasson vízumot az ostromlott Bagdadba, mert így senki nem ellenőrizhette, hogy egy lefüggönyözött hátsó szobából adja exkluzív háborús tudósításait. Orosz idehaza sokkal bátrabb: vakmerő oknyomozással felszínre hozta például, hogy az ügynöklisták nyilvánosságra kerülése összefügg a nemzetbiztonsági főmufti féltékenységi drámájával. E tényfeltárás szerint miután a listát birtokló vezető titkosszolga "lecserélte" feleségét a titkárnőjére, a sértett hitves bosszúból szétszórta a sajtó köreiben a lista másolatait. Ok és okozat meglehetősen zavaros, egy azonban kétségtelen: a leplezetlen törekvés, hogy a rendszerváltozás drámáját lesüllyesszék a sztorimagazinok szintjére.
Mindeközben Dobrev Klára már jó ideje tudatosan a bulvárnyilvánosság langy lábvizében fürdőzik. Sajnálnunk kell például, ha lábát töri hódeszkázás közben az osztrák lejtőkön; vagy ha elmegy egy szakközépiskolába, hogy az egészséges életmód propagálása jegyében salátakotyvasztást tanítson tinédzser lányoknak, ám azoknak a hálátlan, hamburgerzabáláson szocializálódott fruskáknak megkóstolni sincs gusztusuk. Az egészségpropaganda persze illik egy miniszterelnök feleségéhez. A rövid emlékezetű választó lassan már el is felejtette, hogy - az euroatlanti politikai kultúrában meglehetősen szokatlan felállásként - Dobrev úgy lehetett a Nemzeti Fejlesztési Hivatal második embere, és úgy dönthetett súlyos milliárdokról, hogy férjura miniszterként benne volt Medgyessy Péter kormányában. Sőt amikor a miniszter kormányfővé avanzsált, Dobrev régi főnökéből, Baráth Eteléből csinált kormánytagot. A bulvárérdeklődésen túlmutatva hadd ismételjem el még egyszer; Dobrev akkor döntött milliárdos állami pénzek sorsáról, amikor Gyurcsány még nem adta át másnak kezelésbe többmilliárdos gazdasági érdekeltségeit. (Tessék ezt összevetni azzal a valószínű jegyzőkönyv-hamisítással, amely szerint Orbán Viktor miniszterelnök korában talányos módon részt vett volna a felesége által résztulajdonolt kft. közgyűlésén.)
Hogy a protokollszerepbe visszahúzódó Dobrevet milyen személyes felelősség terheli többmilliárdnyi pályázati pénz elherdálásáért, az is megérne egy misét. De fordítsuk csak most figyelmünket a bulvárkirakatra. Dobrev Klára elmegy osztályfőnöki órát tartani egy győri általános iskola hetedik osztályába. Mielőtt Bárki visítani, fütyülni és kerepelni kezdene, hogy a kormányfő felesége beviszi az iskola falai közé a politikát, higgadjon le: nem, nem viszi be. Dobrev pillanatnyilag nem politikus, csupán feleség. (Az egyetemeken amőbázó Gyurcsány beviszi, de megítélésem szerint többet veszít vele, mint amennyit nyer.) Klára asszony többek között a dohányzás ártalmairól beszél a nebulóknak, ami igen derék dolog, mondhatni: össznemzeti ügy. Nekem is megmutatták ilyen koromban a rákos tüdő fotóját, s ez az én esetemben meggyőzőnek bizonyult. Csakhogy mi történik az osztályfőnöki óra után? Anyuci hazamegy, s azt hallja apucitól a vacsoraasztalnál: "Klárám, történelmi döntést hoztunk ma. A hazai és az európai tilalmak ellenére, a pénz miatt a Hungaroringen - s ennek következtében az egész sajtóban - engedélyeztük a dohányreklámokat..."
Anyuci nem mosolyog. Azon sem csodálkoznék, ha a jövő héten újabb listák kerülnének nyilvánosságra.
Csontos János; Magyar Nemzet
fideszfrakcio.hu