A forgatókönyv meglehetősen egyértelmű: az Európai Parlament (EP) tagjai április 13-i plenáris ülésükön szavaznak Románia és Bulgária európai uniós belépéséről, a két tagjelölt ország, valamint az Európai Tanács (ET) képviselői pedig április 25-én Brüsszelben ünnepélyesen aláírják a csatlakozási szerződést. Ezzel azonban sem Románia, sem Bulgária nem ülhet nyugodtan a babérjain, hiszen a kijelölt csatlakozási dátum (2007. január 1.) dacára a Bizottság - a reformok megtorpanása esetén - a tényleges belépés elhalasztását javasolhatja a tagállamoknak. Ez utóbbi főként a románokat érinti, mint ahogy elsősorban Bukarest volt a címzettje az EP külügyi bizottságának minapi állásfoglalásának is. A plénum a múlt héten nagy többséggel (Bulgária: 71 igen, egy nem és egy tartózkodás; Románia: 59 igen, 2 nem és 9 tartózkodás) hagyta jóvá a két ország majdani belépését.
A halasztás inkább Romániát érintheti
Jóllehet ezzel az EP szerepe itt véget is érne, ám mivel - így érvelnek legalábbis a képviselők - a jóváhagyás és a tényleges csatlakozás között az előző bővítésekhez képest több idő (közel két év) telik el, így a parlament a csatlakozási folyamat végéig tevékeny résztvevője kíván lenni a két ország felkészülésének. Kimondva- kimondatlanul ez utóbbi főként arra a védzáradékra utal, mely (a Bizottság javaslata alapján) felhatalmazza a tanácsot, hogy bizonyos körülmények esetén 2006-ban egy évvel (2008. január 1-jére) kitolja a belépés időpontját. Ha lesz ilyen döntés, abban az EP mindenképp szeretné kivenni a részét - summázható a külügyi bizottság tagjainak véleménye. (Olli Rehn bővítési biztos egyébként erre ígéretet tett, az ET részéről Nicolas Schmit luxemburgi külügyminiszer azonban már kevésbé volt készséges.)
A halasztás a jelek szerint - már ha lesz ilyen - inkább Romániát érintheti. Bulgária esetében a külügyi bizottság elé terjesztett jelentés, amelyet a brit néppárti Geoffrey Van Orden jegyzett, megállapítja, hogy az ország kiválóan halad előre, ám a szófiai kormánynak még számos intézkedést kell tennie, például a korrupció, valamint a szervezett bűnözés elleni harc területén. A dokumentum üdvözölte a "Roma Felzárkózás Évtizede" elnevezésű program beindítását, ám kiemelte, hogy Szófiának többet kellene tennie a roma munkanélküliség csökkentése, a jobb egészségügyi ellátás érdekében, valamint a roma gyerekek iskolai elkülönítésének megszüntetése érdekében.
Gál Kinga módosítójűát befogadták
Románia esetében a francia szocialista megfigyelő, Pierre Moscovici által készített jelentés ugyan szintén üdvözli az eddig elért eredményeket és az új román kormány erőfeszítéseit, ám egyúttal úgy véli: további lépések szükségesek a közigazgatási és igazságszolgáltatási reformok terén, valamint fokozni kell a korrupció elleni harcot, meg kell szüntetni a kisebbségi csoportok elleni diszkriminációt, javítani kell az állami pénzek felhasználásán, és erősíteni kell a környezetvédelmet. A jelentéshez elfogadták a néppárti Gál Kinga módosító indítványát is, mely kimondja, hogy "kiegészítő intézkedéseket kell tenni a magyar kisebbség védelmének érdekében a szubszidiaritás és önkormányzatiság elveinek tiszteletben tartásával". A testület ülése után a szocialista Dobolyi Alexandra úgy vélte: a jelenlegi román kormánytól, amely két hónapja van hatalmon, nem lehet elvárni, hogy ilyen rövid idő alatt végrehajtsa a kijelölt változásokat, "ám a novemberi ország-jelentés alapján már lehet következtetéseket levonni, s akkor az EP visszatérhet a kérdésre".
A Fidesz az erdélyi magyarság jogaiért lép fel
A magyar Országgyűlés egyébként szintén ezekben a napokban tárgyalt a román és a bolgár csatlakozásról. Abban a kormány és az ellenzék is egyetért, hogy a kormány kapjon felhatalmazást a két tagjelölt csatlakozási szerződésének aláírására, ugyanakkor a Fidesz azt szeretné, ha Románia esetében kiemelt figyelmet fordítanának a környezetvédelemre, a magyar egyházak javainak visszaadására, az erdélyi magyarság jogainak érvényesítésére és a kisebbségellenes incidensek megelőzésére. A kormánypártok, bár a céllal egyetértenek, ám mindezek külön megfogalmazását nem tartják célszerűnek. A szavazást a jövő héten tartják.
Bruxinfo - fideszfrakcio.hu